Урамнотежена исхрана како клуч за добро здравје

Фото: Getty Images

„Сакам да се откажам од слатките, но едноставно не можам!“ Колку пати сте ја чуле или изговориле оваа реченица?

Шеќерите се наоѓаат во овошјето, зеленчукот, медот, но и во млечните производи и тестото. Бидејќи се присутни во скоро сите производи, многу е тешко целосно да се отстранат од дневната исхрана.

Затоа, наместо да започнете со скоро невозможната мисија да исфрлите шеќер и да се откажете од малите задоволства, покорисно е да се справите со урамнотежена исхрана и да размислите какви „паметни“ замени за шеќер постојат.

Прекумерното внесување на калории од кој било извор, во комбинација со недоволна физичка активност, обично доведува до прекумерна тежина и сродни болести. Постојат различни начини на согорување калории, а засладувачите можат да ни помогнат, кои се одлични сојузници во контролата на телесната тежина. Засладувачите не предизвикуваат глад, не ја зголемуваат потребата за слатки и се добар додаток на разни пијалаци, а може да ги користат дијабетичари и бремени жени. Тие се до 200 пати послатки од шеќерот, па затоа се користат во мали количини и секако – тие се сосема безбедни за употреба. Покрај тоа, тие не се метаболизираат во телото, така што повеќето од нив се излачуваат во непроменета форма, што е нивна добра карактеристика. Засладувачите се идеални сојузници за уживање во храната, а истовремено можат да нè охрабрат да се придржуваме до одредена диета.

Покрај урамнотежената исхрана, неопходна е секојдневна физичка активност, што доведува до намалување на ризикот од развој на разни болести. Без оглед каква физичка активност ви се допаѓа, не заборавајте дека одењето е  физичка активност која доколку ја практикувате најмалку 20 минути континуирано секој ден, ќе ја подобри вашата физичка и ментална состојба. Започнете полека и постепено зголемувајте го нивото на активност.

Психо-физичката рамнотежа е клучот за успехот во сè што правиме, а разновидните диети, без да престанеме да уживаме во омилената храна и пијалaци со физичка активност, се добар начин да се постигне таа рамнотежа. Наместо да се откажувате од малите слатки задоволства, воведете разновидна диета, користете „паметни“ замени за шеќер, извршувајте секојдневна физичка активност во која уживате и бидете умерени во сè.

Прочитајте и: Дали „кето“ главоболката е знак за тревога?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време