Црно грозје – неверојатно лековито богатство

ФОТО: Pixabay

Екстрактот од црно грозје е чудотворен лек за срцеви удари, покажа најновото истражување.

Тие докажуваат дека грозјето во сирова форма е всушност поздраво од кое било друго сезонско овошје во есен. Затоа, јадете по малку црно грозје секој ден, бидејќи освен што ве освежува, има и многу добри ефекти врз вашето здравје.

Кожите и семките од грозје содржат влакна, кои се вадат од овошјето при правење вино. Истражувањата покажаа дека овие влакна содржат многу антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања. За разлика од другите семиња и житарки кои се богат извор на антиоксиданти или влакна, црното грозје ги содржи и двете.

Екстрактот од црното грозје може да го намали крвниот притисок и нивото на холестерол до 14 проценти, а како додаток на медитеранската диета базирана на вино, маслиново масло и домати, ризикот од срцеви заболувања би се намалил за 50 проценти.

Прочитајте и: Ова е најздравиот појадок за секоја жена: Го закрепнува целото тело!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време