Трикови за витост: Со една промена до совршена става

Одлучивте да симнете неколку килограми?

Во периодот на слабеење најважен е менталниот мир. Затоа зборовите „гладување“, „прескокнување оброци“, „смеам/ не смеам“ не треба да ви бидат во секојдневната употреба.

Исфрлањето на јаглехидратите од исхраната, вклучувајќи ги и шеќерите, не доаѓа предвид! Нема нешто лошо во тоа повремено да се почестите со омилениот колач, палачинки, газиран пијалак, затоа што, според нутриционистите, шеќерите се неопходно гориво за организмот, а без гориво, не може да се постигне дневната енергетска рамнотежа, ниту, пак, општо задоволство во животот.

Постои алтернатива!

Резултатите од клиничките истражувања покажуваат дека заменувањето на обичните засладувачи со нискокалорични или некалорични „врши работа“ и може биде корисно средство за губење килограми или за контрола на тежината.

Храната и напивките во кои шеќерот е заменет со нискокалорични засладувачи ќе помогнат во одржувањето здрава телесна тежина, особено кај консументите што водат здрав животен стил, се занимаваат со физичка активност и не консумираат дополнителни калории, кои ги надоместуваат оние што ги нема во засладувачите“, објаснува д-р Пилар Риобо, авторка на студијата објавена во стручното списание „Нутришн хоспиталарија“. А еве неколку примери:

Слатките пијалаци не мора да ѝ се непријатели на витата става

Една чаша газиран пијалак содржи 100 калории, а неа можете да ја замените со нискокалорична варијанта. Ако се занимавате со физичка активност, чаша слатка напивка може да ви донесе уживање во омилениот вкус, без опасност дека ќе натрупате килограми.

 

 

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време