Трикот на мудрите Италијанки го одобрила и науката: Секој ден јадат леб и тестенини, а сепак слабеат – еве како!

Учете од најдобрите

Дамите што доаѓаат од земјата на модата имаат опуштен пристап кон храната и консумираат се’ што сакаат – леб, тестенини, сладолед, вино…

Италијанките се познати по тоа што сакаат да уживаат во храната, но тоа не значи дека го прифаќаат вишокот килограми. Во одржувањето на витата линија им помага и секојдневен трик од 15 минути што секој може да го копира.

Дамите што доаѓаат од земјата на модата имаат опуштен пристап кон храната и консумираат се’ што сакаат – леб, тестенини, сладолед, вино… Калориите ги контролираат така што јадат едноставни и целосни производи, ставаат помалку прелив и сос и јадат мали порции.

Поради ваквиот начин на консумирање храна, Италијанките не мораат да држат диета, а за да останат види, се служат и со еден трик кој е всушност дел од италијанската култура. Кога и да можат, одат на кратка прошетка, обично околу 15 минути.

Италијанките понекогаш шетаат и неколку пати дневно и тоа најчесто по оброкот. Но во текот на прошетката нема да ги видите како носат апарати за мерење чекори или облека за обликување на телото што поттикнува потење и слабеење.

За време на овие ритуални прошетки, уживаат во сончевите зраци, разговараат со пријателите или одат на прошетка со членови од семејство.

Придобивките од шетањето после јадење ги докажала и науката. Истражување објавено во магазинот „Diabetes Care“ открило дека три прошетки по 15 минути дневно го намалуваат ризикот од дијабетес.

Истражувањата покажале и дека прошетката после вечера е најкорисна. Лесната физичка активност навечер може да го репрограмира телесниот часовник и така да ви помогне подобро да спиете, да ја подобрите дигестијата, да го намалите налетот на инсулин што се случува после јадење и да го забрзате метаболизмот. Најдоброто од сето ова е тоа што нема да имате чувство дека вежбате!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време