Тридневна детокс диета со огромна моќ на прочистување на црниот дроб, желудникот и целиот организам

Ќе бидете како нови

Oваа диета на детоксикација се држи едноставно, а вклучува само намирници кои се од понудената листа, а кои имаат огромна моќ на прочистување на црниот дроб, желудникот и целиот организам. Генералното правило секогаш може да го примените и тука – во исхраната вклучете што повеќе зеленчук и овошје за да го освежиме организмот со витамини и минерали. Во продолжение, обрнете внимание на намирниците кои се дозволени и пожелни.

Јаболки – Содржат пектини и богати се со калиум кој го регулира составот на телесните течности. Калиумот е добар за ткивата исто како што е калциумот за коските.

Грејпфрут – Уште една намирница богата со калиум, витамин Ц и бета каротен, па затоа е и своевиден чистач на црниот дроб и бубрезите.

Киви – Содржи витамин Е, еден од најголемите антиоксиданси меѓу витамините. Силен борец е против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките.

Јагленохидрати– Се мисли само на комплексните јаглнохидрати, а тоа се житарките, интегралните печива и тестенини, слаткиот компир и семките кои изобилуваат со витамин Б.

Овес – Овесните снегулки содржат еден редок витамин, а тоа е витаминот Х или биотин кој убаво делува на косата, кожата и ноктите.

Грашок и соја – Извор се на билни протеини и здрава замена се за месните протеини.

Риба и морски плодови– Конзумирајте ја секојдневно додека сте на диетата за детоксикација. Содржи омега 3 масни киселини кои позитивно влијаат на нервниот систем, подобрување на концентрацијата, ја намалуваат појавноста на депресијата и уморот, а одлично го чистат организмот.

Вода – Воздржете се од алкохолот и конзумирајте што повеќе вода за прочистување. Во водата може да додавате и по половина лимон на секоја чаша. Алкохолот е пијалак кој прави дехидрација на организмот, па многу е важно сега да го хидрираме. Во текот на зимата, односно сезоната на греење, водата ја губиме и преку кожата, затоа сеге е вистинско време да го „преиспитаме“ дневниот внес на вода, а тоа значи најмалку два литра дневно.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време