Тиквата како извор на здравје

Пробајте ги овие коктели!

Коктелите од тиква помагаат за јакнење на имунитетот, даваат енергија и го враќаат доброто расположение.

Благодатите од тиквата одамна се познати. Корисна е во секаков облик – како варена или печена, така и сурова. Можете да употребувате до половина килограм свежа на ден, а варена или печена до два килограма. Коктелите од тиква помагаат за јакнење на имунитетот, даваат енергија и го враќаат доброто расположение.

* Потребно ви е 100 г морков, 150 г тиква, чаша јогурт или кисело млеко. Крупно изрендајте го морковот, тиквата исечкајте ја на ситни коцки, ставете ги во блендер, додајте го јогуртот и сето тоа сомелете го. По желба можете да додадете мед, цимет, куркума или сомелено мускатно оревче.

* Двесте грама тиква, портокал и по две урми и суви кајсии исечкајте на коцки, иситнете ги во блендер, па посипете со цимет.

* Помешајте 200 г тиква, банана, две лажичиња иситнет свеж корен од ѓумбир, 30 г сомелени бадеми, лажиче мед и цимет (во блендер сомелете ги бананата, тиквата и ѓумбирот).

Препорачаните коктели, покрај тоа што се многу здрави и хранливи, имаат преубав вкус. На организмот му даруваат мноштво витамини и важни минерали, го подобруваат варењето, го зајакнуваат видот, благотворно дејствуваат на состојбата на кожата и косата. Пробајте ги!

 

Фото: Pixabay.com

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време