Свесното јадење ќе ви помогне да изгубите тежина без диети и елиминирање на каква било храна

„Mindful eating“ или свесно јадење не е диета и не вклучува одредени рецепти или одредена храна.

Свесното јадење се заснова на тоа како јадете, а не на тоа што јадете. Многу луѓе јадат некои оброци целосно несвесно, а за некои вака оди секој оброк. Не мислите така? Запомнете ги кратките паузи од работа во кои сакате брз оброк, кафе и цигара. Во тие моменти јадете храна брзо и без да обрнувате внимание на целиот процес. Друг пример за несвесно јадење е јадење додека гледате телевизија, дружење, кога сте под стрес и слично. Но, добрата вест е дека сите можеме да јадеме свесно.

Како да јадете повеќе свесно без многу напор?

Студија објавена во научното списание „Апетит“, која ги истражувала навиките за јадење кај луѓето, открила дека промените во оброците имаат корисен ефект врз свеста за јадење. Имено, на некои од испитаниците им се послужи ручек во форма на тестенини со сос од домати и сирење за појадок. Луѓето на кои им се даваше ручек за појадок, јадеа посвесно и побавно и изразија поголемо задоволство по оброкот. Во крајна линија е дека можете да јадете посвесно ако внесете некои ситни промени или нови јадења во вашите оброци.

Кои се придобивките од свесното јадење?

Иако свесното јадење не е диета, има големи придобивки и има корисен ефект врз човечкото тело. Како прво, свесното јадење ја намалува желбата за емотивно јадење, јадење од досада и поради стрес и прејадување. Исто така, јадењето свесно ви помага да изгубите тежина и ја збогатува вашата врска со храната со тоа што сте повеќе свесни и благодарни за секој оброк. Затоа, ако сакате да се препуштите на свесно јадење, направете мали промени што ќе значат многу. На пример, јадете на друго место, додајте нова храна, користете јадења за специјални прилики и уживајте.

Прочитајте и: Дали грозјето носи вишок килограми?

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време