Супите се идеален сојузник на здравјето и слабеењето, а еве и зошто

Неверојатни придобивки

Супата е одличен додаток во исхраната кој помага во контролата на телесната тежина. Истражувањата откриле дека луѓето кои редовно јадат супа имаат помала веројатност да бидат дебели, во споредба со оние кои воопшто не јадат супа.

Супата е малку калорична и истовремено ве остава сити. Вклучувањето супа во вашето дневно мени може да помогне да се намали внесот на калории.

Супата е исто така одлична затоа што:

Грее

Кога сте ладни, чинија супа може да ве стопли. Нутриционистите препорачуваат топла супа од добро варен корен зеленчук и зачини.

Хидрира

Супата помага да се одржи телото хидрирано. Во зима, ние обично се потиме помалку отколку во жешките летни денови и можеме да го занемариме внесувањето на течности. Освен што содржи само вода, супата содржи и сол што му помага на телото да ја задржи влагата.

Совршен спортски пијалак

Спортските пијалаци го снабдуваат организмот со јаглехидрати и електролити. Главниот електролит во нив е натриум. Солта содржи многу натриум и ја прави супата хранлива и здрава алтернатива на спортските пијалаци. Супата исто така обезбедува течност, енергија и електролити, што ја прави совршена храна пред тренинг.

Ги ублажува симптомите на настинка

Иако пилешката супа нема да направи болеста да исчезне, може да ги ублажи симптомите. Внесувањето на топли течности, како што е пилешката супа, може да биде смирувачко и може да го олесни протокот на слуз.

Полна е со витамини

Нутриционистите предлагаат да се користи зелен, портокалов и црвен зеленчук за да се готви супа, бидејќи е богат со витамини, како витамини од Б-комплекс, А, Ц и К. Зелените билки, како магдонос и целер, ќе ја направат супата уште поздрава поради содржината на железо и витамин Ц.

Помага во одржување на здрава тежина

Супата е одличен додаток во исхраната кој помага во контролата на телесната тежина. Истражувањата откриле дека луѓето кои редовно јадат супа имаат помала веројатност да бидат дебели, во споредба со оние кои воопшто не јадат супа. Супата е малку калорична и истовремено ве остава сити. Вклучувањето супа во дневното мени може да помогне да се намали бројот на внесени калории.

Прочитајте и: Свежо овошје и зеленчук се основата на бразилска диета која ветува безбедно слабеење

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време