Супер овошје: Кои видови треба да бидат вклучени во исхраната?

Покрај супер храна, препорачуваме и супер овошје, бидејќи особено во лето, тоа е нашиот број еден избор наутро и навечер.

Од самото име, кое со право го поседува, разбираме дека неговите својства се буквално „одлични“ за нашиот систем на тело, бидејќи содржи голема содржина на антиоксиданти, влакна и минерали, што се доволни за да го одржиме нашето здравје на одлично ниво. Се разбира, не очекувајте да најдете непознато егзотично овошје во нашиот избор – ќе разгледаме овошје што е достапно во секоја самопослуга или дури и во вашиот дом.

Јаболка

Тоа е овошје кое отсекогаш доминирало во нашата кујна, особено во оние моменти кога брзавме и немавме време да јадеме и само ќе земевме јаболко за патувањето. Ова овошје му помага на срцето да функционира подобро, го намалува ризикот од дијабетес тип 2, но исто така спречува проблеми со дишењето. Вметнувањето јаболка во вашата дневна рутина е многу едноставно, можете да ги консумирате во секое време како замена за нездрава закуска. Влакнести овошја нè одржуваат сити долго време, а со тоа помагаат да се одржи стабилна телесна тежина.

Боровинки

Боровинките се еден од најголемите извори на антиоксиданти, богати се со растителни влакна и хранливи материи, го штитат здравјето на срцето и мозокот. Особено, врз основа на истражување, тие ги отстрануваат натрупаните наслаги во артериите, подобрувајќи ја работата на срцето, додека играат важна улога во подобрувањето на меморијата и одложувањето на когнитивните проблеми што честопати се поврзани со стареењето. Наместо тоа, вклучете ги во вашите различни јадења, како што се јогурт, палачинки или енергетски пијалаци.

Калинка 

Калинката има антиинфламаторни својства, содржи железо, потребно за одржување на добро здравје и избегнување вртоглавица, и ја подобрува меморијата и работата на мозокот. Најдобар начин да ги искористите сите состојки на калинката е да направите сок ставајќи голема грст семиња во блендер и тоа ќе ви даде неверојатна енергија во текот на целиот ден.

Авокадо

Несомнено, овошјето кое влезе во нашето секојдневие последната година, бидејќи многу луѓе го претпочитаат во многу од своите оброци и секако дека се во право! Неговите позитивни страни се безбројни. Авокадото, кое е богато со мононезаситени масни киселини, може да помогне во намалување на холестеролот во крвта, истовремено штити од кардиоваскуларни заболувања со намалување на крвниот притисок поради високата содржина на калиум. Содржи витамин К, погоден за заштита на нашите коски. Начините на неговото консумирање им се познати на повеќето – направете тост од авокадо, салата, осмелете се да користите пире од авокадо и ќе најдете безброј оригинални рецепти кои се лесни и креативни!

Киви

Врвно супер овошје, содржи голема количина на витамин Ц, како и други подеднакво важни витамини, како што е витамин Е. Неговата мала содржина на ферментирани олигосахариди, дисахариди, моносахариди помага при варење, додека витамините Ц и Е го зајакнуваат имунитетот и исто така се сметаат за идеални антиоксиданти за здрава и сјајна кожа. Направете салата од киви придружена со јаткасти плодови и јогурт или овошен сок.

Прочитајте и: Протеинското кафе е најновиот тренд, но дали е здраво?

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време