Совети од нутриционист: 4 намирници што можете да ги купите без каење

За оние кои сакаат да изгубат тежина, најголем предизвик е купување намирници, дури и ако се здрави, бидејќи во морето од избори, често не сте сигурни што да одлучите.

Затоа ќе ги споделиме со вас најдобрите 4 намирници кои се наоѓаат на врвот на листата за шопинг на сите нутриционисти, а кои сигурно ќе ви помогнат во вашата мисија за слабеење.

Пуканки

Кој би помислил дека пуканките навистина можат да помогнат при слабеење? Кога ќе извадите вишок путер, масло и сол од пуканки, тие всушност можат да бидат одлична закуска што секогаш треба да ја имате дома. „Голите“ пуканки имаат само 30 калории по чаша, а исто така содржат антиоксиданти кои можат да помогнат во спречување на срцеви заболувања и некои видови на рак.

Тортили од пченка

Тие се одлична алтернатива на лебот. Всушност, тие секогаш се подобра опција од лебот затоа што имаат малку калории, маснотии и шеќер и многу растителни влакна.

Печурки

Печурките се нешто што дефинитивно сакате да го ставите во вашата корпа. Имено, една чаша печурки содржи само 15 калории, а покрај тоа имаат и здравствени придобивки за вашето тело. Познато е дека го намалуваат ризикот од многу болести како што се дијабетес и срцеви заболувања.

Спанаќ

Има причина зошто Попај секогаш носел конзерва спанаќ со себе! Познато е дека лисниот зеленчук, како спанаќот, ја зголемува енергијата и виталноста. Покрај тоа, тој е многу богат со железо и витамини кои помагаат во зајакнување на коските и градење на имунолошкиот систем. Еден оброк содржи само 23 калории – па што чекате?

Прочитајте и: Сируп од рен го забрзува метаболизмот и помага во одржување на тенка фигура

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време