Со ова можете да препознаете дали имате проблеми со алкохолот

Бидете искрени

Откако излегоа од карантин, многу пијат повеќе од кога било. Како знаете кога ја преминувате линијата?

Советникот Симон Чапл, автор на The Sober Survival Guide, вели дека има неколку знаци што може да укажуваат дека имате проблем, а клучот е да ги препознаете и да ја намалите консумацијата на алкохол.

Самиот Симон пиеше многу, понекогаш две до три шишиња вино во една вечер.

„Ги советувам сите што се загрижени да признаат дека имаат проблем и да започнат. Со поддршка на другите, проблемот може да се надмине“, изјави тој за „Дејли меил “, откривајќи што треба да се запрашате. Ако одговорот е да, време е за промена.

1. Дали вашиот социјален живот се сведува на алкохол?

2. Дали го негирате проблемот?

3. Дали се откажавте на работа и дома?

4. Дали вашиот карактер се менува кога пиете?

5. Дали мислите дека ви е потребен алкохол за да се забавувате?

6. Дали пиете сами или во текот на денот?

7. Дали во вашето семејство има историја на зависност од алкохол?

8. Дали станувате заборавени кога пиете?

9. Дали криете алкохол?

10. Дали другите се загрижени за вас?

Ако одговорите на овие прашања или повеќето од нив се да, обидете се да избегнете алкохол некое време и ако не успеете, побарајте стручна помош.

Прочитајте и: Се чини дека повеќето од нас после работа стресот „го удавуваме” во алкохол

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време