Сируп од рен го забрзува метаболизмот и помага во одржување на тенка фигура

Неверојатни придобивки

Слушнавте многу пати како ренот е добар за здравјето и убавината, и тоа е апсолутно точно.

Неговите состојки се добри за вид, слух, како и меморија. Исто така се користи во препораките за слабеење, а ние ви донесуваме совети како да подготвите сируп од рен за да ви помогнеме да го намалите обемот на струкот, но и да се ослободите од вишокот вода од телото.

Рен е храна богата со витамин Ц, калиум, витамин Б1 и Б6, железо, витамин Б2, магнезиум и фосфор. Оваа намирница исто така го забрзува метаболизмот, го намалува заморот и го стимулира развојот на добри бактерии во цревата.

Состојки:

  • 125 грама свеж рен
  • 4 лимони
  • 3 лажички мед
  • 2 лажички цимет
  • 2 см корен од ѓумбир

Подготовка: Измешајте рен и ѓумбир во блендер. Во нив додадете го исцедениот сок од лимон и промешајте во блендер уште три минути. Потоа додадете мед и цимет и продолжете да мешате додека сè не се измеша добро. Ставете го сирупот во стаклена тегла. Јадете лажичка двапати на ден пред јадење или пред вежбање. Се препорачува да се консумира три недели.

Прочитајте и: 5 причини зошто не треба да пиете кафе рано наутро

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време