Што се случува во телото ако не пиете шолја кафе наутро?

Најчести последици

На милиони луѓе низ целиот свет, кафето игра значајна улога наутро, но што ќе се случи ако ја прескокнете редовната доза на кофеин и кои се физичките, како и психолошките последици и колку трае трае просечното „одвикнување“?

Кафето е утринска константа за многумина, исто толку веродостојно како изгрејсонце или плима. Пропуштете го и можеби ќе почувствувате вртоглавица, збунетост, па дури и ризикувате главоболка.

Постои добра причина за ова: кофеинот создава некои сигурни физички промени во вашето тело од кои лесно можете да станете зависни. Со оваа прва голтка, кофеинот влегува во вашиот крвоток и го започнува своето патување до вашиот мозок каде што блокира инхибиторен невротрансмитер наречен аденозин.

Ги ослободува хормоните кои прават да се чувствуваме добро, како допамин и серотонин, предизвикувајќи стимуланс. Таканаречениот полуживот на кафе – што значи дека времето што е потребно за да се намали кофеинот во организмот за 50 проценти – во просек е околу пет часа. Ова објаснува зошто просечниот внес има долгорочен ефект.

Но, колку брзо кофеинот го остава вашиот систем зависи од голем број работи, вклучувајќи возраст, медицински состојби, интеракции со лекови и навики на живот (како пушењето). Затоа, не е изненадувачки што ако одбиете утринско кафе, вие не само што страдате од рутински промени, туку и вие страдатете хемиски.

Како што ќе ви каже секој што го исфрлил кафето од секојдневните навики – промените се многу забележителни и „зачудувачки“. Поради укинување на стимулансот на метаболизмот, веројатно ќе се чувствувате слаби, уморни, бавни и магливи. Истражувачите откриле дека колку повеќе кофеин консумирате, толку се посериозни симптомите на повлекување. Покрај тоа, се забележува апстиненција дури и со мали количини, како што е една утринска шолја.

Симптомите на недостаток на кофеин се видливи по 12 до 24 часа од последниот внес, објаснува д-р Шери Рос.

„Кофеинот е стимулативен лек кој лесно се привлекува и повеќето луѓе не се свесни за длабочината на таа зависност“, истакнува таа.

Се чини дека се наплатува со бавно заспивање, критички краток период на длабок сон што треба за да го ресетираме мозокот за следниот ден и да синхронизираме сè. Кофеинот е секако непријател на спиењето, додека неговите сојузници се студенилото, недостаток на екрани и намален стрес.

Алкохолот, исто така, има ефект врз спиењето – една до две чаши вино не е проблем, но сè повеќе од тоа е премногу. За разлика од кофеинот, алкохолот се меша со нашето РЕМ спиење, кога најмногу сонуваме.

Дали да пиеме кафе или не, зависи од секој поединец. Секако, оние кои немаат проблеми со спиењето или ги чувствуваат лошите ефекти на кофеинот, не треба да се откажуваат од кафе засекогаш, но нема никаква штета во обидот да престанат да консумираат кофеин, барем една недела.

Прочитајте и: Што се случува со телото кога јадете кајсии?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време