Што е подобро – да заспиете гладни или сити?

Истражување открива

Дали ја знаете изреката: „Појадувајте како крал, a вечерајте како слуга“? Што мислите, дали е точно?

Истражувањето објавено во „Журнал за клиничка ендокринологија и метаболизам“ покажа дека обилниот појадок наместо обилната вечера може да спречи дебелина и висок шеќер во крвта.

Студијата е спроведена на 16 мажи кои консумирале нискокалоричен појадок и калорична вечера, а во втората фаза од студијата го сториле спротивното.

Авторот на студијата, д-р Џулија Рихтер, од Универзитетот во Лубек во Германија, рече дека резултатите покажуваат дека луѓето кои консумираат калоричен појадок и нискокалорична вечера имаат два и пол пати побрза потрошувачка на калории.

Покрај тоа, зголемените концентрации на шеќер во крвта и инсулинот предизвикани од храна беа намалени.

Прочитајте и: ФИТ за СЕДУМ минути!

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време