Сакате совршен почеток на денот?! Не го прескокнувајте појадокот

Појадокот е, како што веќе знаете, најважниот оброк во денот, затоа еве неколку едноставни правила што треба да ги следите за совршен почеток на секој ден.

Никогаш не прескокнувајте појадок

Дури и ако сте на диета и сакате да изгубите тежина, никогаш не треба да го прескокнувате појадокот, и на крајот на краиштата, квалитетен појадок ќе ве засити, така што ќе консумирате помалку калории во текот на денот.

Појадувајте веднаш по будењето

Ако сакате да избегнете напади на глад и да го зајакнете метаболизмот, време е да создадете навика за појадок најдоцна еден час по будењето.

Повеќе протеини, помалку шеќер

Додека палачинките и овошјето се идеален појадок за многумина, многу подобра опција е храна богата со протеини, како што се јајца и пецива од цели зрна.

Грижете се за големината на порцијата

Тоа не значи дека треба да прејадете, но појадокот е сè уште најважниот оброк во денот, затоа слободно направете го вашиот најраскошен оброк во денот.

Прочитајте и: 10 намирници што се лепат за стомак штом ги проголтаме: Веднаш се претвораат во масни наслаги!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време