ПијалАк од суви сливи за губење на килограмите

За вишокот на килограми околу стомакот често се виновни мрзеливите црева, кои го спречуваат согорувањето на масните наслаги и елиминацијата на нечистотии од организмот. Нутриционистите тврдат дека за тоа постои решение и тоа многу едноставно. Одговорот лежи во здравиот коктел со суви сливи, кој треба да го конзумирате како појадок. Напитокот направете го навечер и наутро испијте го на празен стомак.

Потребни состојки

  • 6 суви сливи
  • 2 лажици овесни снегулки
  • 1 лажица мелено ленено семе
  • 1 лажичка какао
  • 300 мл кефир

Начин на подготовка 

Сувите сливи, прелијте со 100 милилитри провриена вода, а потоа оставите ги да одстојат 10 минути.

За тоа време во чинија ставете ги овесните снегулки, меленото ленено семе и какаото. Додадете 300 мл кефир и убаво измешајте.

Сливите ситно исецкајте ги додадете ги во смесата, а потоа ставете го коктелот во фрижидер да одстои преку ноќ и наутро пијте го на празен стомак. По желба можете да додадете и цимет.

Овој напиток го забрзува метаболизмот, а воедно благопријатно делува на кожата, косата и ноктите.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време