Пијалак кој ги чисти цревата: Ослабете неколку килограми, забрзајте го метаболизмот! (РЕЦЕПТ)

Ако се чувствувате уморно и беспомошно, обидете се да го пиете овој пијалак секое утро пред појадок во тек на 7 дена.

Ако имате проблеми со надуеност, запек, вашиот метаболизам е забавен и ви е тешко да изгубите вишок килограми, дури и кога сте на диета, овој природен пијалак може да ви помогне. Особено е ефикасен кај луѓе кои страдаат од запек, а неговите природни состојки го забрзуваат метаболизмот.

Главната состојка на овој пијалак се сливите, кои се одличен извор на витамини Ц, А и К, и содржат рибофлавин, ниацин и други витамини од Б-комплексот. Исто така, тие се богати со растителни влакна, кои позитивно влијаат на функцијата на дигестивниот тракт, го чистат телото и поттикнуваат излачување на токсини. Тие се одлични и за чистење на цревата и подобрување на варењето.

Кога ќе измешате сливи со следниве состојки, ќе добиете одличен пијалак за слабеење, и најдобро е да го конзумирате пред појадок:

Состојки:

  • 5 до 7 сливи
  • 1 чаша кефир или јогурт со малку маснотии
  • 1 лажица масло од ленено семе
  • 2 лажици овес
  • 1 лажичка какао во прав

Подготовка: Пијалакот се подготвува навечер, а се пие наутро. Оставете ги сливите да стојат во вода најмалку 30 минути. Истурете кефир, овес, ленено масло, какао во блендерот. Исчистете ги и исецкајте ги сливите што останаа во водата и исечкајте ги, па додајте ги во блендер со останатите состојки. Мешајте додека не добиете еднолична смеса и оставете го пијалакот преку ноќ во фрижидер. Пијте пијалак наутро пред појадок.

Прочитајте и: Урми и здравје – пет причини да ги вклучите во вашата исхрана

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време