Овој зеленчук има неверојатни лековити својства: Драстично го намалува ризикот од рак и ја прочистува крвта!

Го подобрува и варењето

Овој зеленчук важи за еден од најздравите

Руколата од неодамна стана позастапена во домашната кујна, а поради своите лековити својства, би требало почесто да се најде на вашето мени. За руколата многумина велат дека лекува, подмладува и ги топи килограмите – доволно причини за да стане вашиот омилен зеленчук.

Листот од рукола е исклучително богат со витамини, па затоа и сѐ повеќе луѓе ја одгледуваат. Не ѝ треба посебна нега, што е дополнителен плус. Добро поднесува високи температури и не бара премногу сончева светлина, а отпорна е на мразови и температури под нулата.

Руколата содржи високо ниво на фолна киселина и антиоксиданси, како што се витамините Ц, К и А, па затоа успешно се бори против слободни радикали. Полна е со каротеноид, како и со многу други минерали, како што се калиум, манган, железо и калциум, а сите тие се корисни и потребни елементи во човечката исхрана.

Руколата лекува многу болести, а најмногу се применува за лечење срце и како антиканцерогено средство. Таа претставува природен антибиотик, го регулира варењето, се користи за лекување чирови, хронични констипации, проблеми со кашлањето, настинки, остеопороза и слични заболувања.

Руколата е корисна бидејќи ја прочистува крвта, го поттикнува лекувањето на болести на црниот дроб и ја намалува можноста за појава на канцер, особено рак на дојка и на бели дробови.

Руколата има уште една многу важна примена, а тоа е слабеење и симнување вишок килограми. Се препорачува и за дијабетичари. Благодарение на нејзините својства, ги симнува дури и најупорните масни наслаги на стомакот.

Ако редовно јадете рукола, ќе ја подобрите состојбата на коските и на забите. Исто така, со внесување рукола во организмот, можете да ја подобрите крвната слика, да ги решите проблемите со високиот крвен притисок, шеќерот и варењето.

Руколата се користи во исхраната најчесто во форма на салата, сварена, но и испресувана и пасирана има многу убав вкус.

Лук: Најздравото од природата
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време