Овој оброк ќе ве засити, но исто така ќе ви помогне при слабеењето

Иако не треба да ја базирате вашата исхрана единствено на нив и важно е добро да се едуцирате пред да започнете со каква било форма на диета, смутито се користи како замена за оброк што може да се подготви брзо и лесно дома и може да послужи како соодветна замена за полесна вечера или закуска, а некој исто така ќе ги користи како појадок што ќе им биде доволен.

Тајната е дека количината на овошје и зеленчук од која е подготвено е богата со витамини, минерали и растителни влакна кои отекуваат и нè одржуваат сити. Сепак, кај луѓето кои имаат дигестивни проблеми при правење смути, треба да се внимава при изборот и комбинацијата на овошје и зеленчук за да не дојде до несоодветно разградување, а со тоа и негативно влијание врз дигестивниот систем. Во вакви работи е многу важно да го познавате своето тело и што како му влијае.

Смути со поголем процент на зеленчук е поефикасно во губењето тежина, бидејќи тоа ќе ве одржи сити подолго. За спортисти, се препорачува да содржат храна со повеќе скроб (како банани) и шеќер (како суви смокви). Основата на смутито може да биде цедено овошје, млечен производ, билни пијалаци или вода, во зависност од вашиот вкус и што ви одговара. Важно е да научиме правилно да комбинираме храна за да не добиеме калоричен пијалак што ќе предизвика контра-ефект на долг рок. Подолу ви донесуваме неколку предлози за рецепти за инспирација за домашно смути.

Розова рапсодија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Smuti Me (@smuti_me)

Портокал, манго и морков

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Smuti Me (@smuti_me)

Зелено смути

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Smuti Me (@smuti_me)


Прочитајте и: Сок од целер – прекрасен пијалак за здравјето!

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време