Откриено: Треба да пиете кафе на овој начин за да ги спречите несаканите ефекти на кофеинот

Совети од експерти

Има позитивни ефекти, но начинот на кој го пиете е многу важен.

Многумина го започнуваат денот со шолја кафе, а на ист начин ја одржуваат енергијата неколку пати во текот на денот. Кофеинот помага при концентрација, физички перформанси и енергија, но исто така има неколку негативни ефекти. Откриваме колку кафе на ден треба да се пие и како е да го пиеме на здрав начин.

Жиговина е прво на списокот на несакани ефекти на кафето, а покрај тоа, некои истражувања покажаа дека поголеми количини кафе може да доведат до синдром на нервозно црево. Покрај тоа, многу пијалаци од кафе се полни со шеќер, разни сирупи кои обезбедуваат вкус, а тоа може да доведе до нерамнотежа на бактериите во цревата. Редовното консумирање шеќер може да доведе и до дијабетес, срцеви и автоимуни заболувања.

Прашањето е, дали треба да се избегне кафето или можеме да го пиеме на здрав начин за да не ни наштети?

Студиите покажаа дека пониските дози на кофеин можат да имаат позитивен ефект врз здравјето доколку се консумираат во редовни интервали. Подобро е да се пие 200 мг кофеин (приближно две чаши) во период од 6-7 часа, отколку да ги пиете сите 200 мг за само еден час.

Исто така, не заборавајте на суштинскиот факт – како кофеинот влијае врз вас. Треба да ја прилагодите рутината за пиење кафе на тоа, бидејќи на некој му е потешко да толерира, а некој навистина нема толку силно влијание.

Заклучокот е дека ви е дозволено да пиете утринско кафе, дури и едно во текот на денот, но распоредете ги. Пијте мала количина одеднаш.

Прочитајте и: Со ова можете да препознаете дали имате проблеми со алкохолот

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време