Не правете хаос во организмот: Еве кои производи можете да ги јадете на празен желудник, а кои не смеете!

Обрнете внимание

Дознајте кои производи лесно се варат, а кои се тешки за дигестија наутро

Појадокот е најважниот оброк што ја дава сета потребна енергија, но важно е да се знае кои производи смеете да ги јадете на празен стомак. На нашето тело наутро му требаат доста хранливи материи, како што се јаглехидратите, баластни материи и протеини.

Еве што смеете да јадете на празен желудник:

Овесни снегулки

Богати се со баластни материи што го намалуваат холестеролот. Па затоа, направете каша за појадок и така најдолго ќе останете сити.

Јајца

Иако содржат малку калории, даваат чувство на ситост. Нискокалоричниот појадок ќе ви даде повеќе простор за другите дневни оброци.

Лубеница

Богата е со течност која одлично влијае врз празниот желудник.

Боровинки

Го подобруваат помнењето и поттикнуваат измена на материите, што е многу корисно наутро.

Интегрален леб

Содржи јаглехидрати и други важни хранливи материи кои најдобро е да се консумираат наутро.

Јаткасти плодови

Поттикнуваат здрава дигестија, па така ја регулираат вредноста на киселината во желудникот, особено ако ги јадете за појадок.

Мед

Лековитоста на медот е неверојатна, а ако наутро на празен стомак изедете лажичка мед, ќе имате сила за цел ден.

Овие производи никако не смеете да ги јадете на празен стомак:

Јогурт

Ако испиете јогурт на празен стомак, ќе ги надразните бактериите на млечната киселина. Тоа важи и за други ферментирани млечни производи, како кефир или сирење.

Печива со квасец

Квасецот го иритира празниот желудник и предизвикува подуеност. Најдобро е да уживате во разни пекарски производи попладне.

Десерти

Ова не е големо изненадување. Десертите на празен желудник не се добра идеја. Ќе ви скокнат нивоата на инсулин, а така расте и ризикот од дијабетес.

Круши

Можат да ја оштетат чувствителната слузница. Затоа, за појадок најдобро е да одбирате друго овошје, како што се бобинките.

Домати

Содржат киселини што го зголемуваат нивото на киселост во желудникот.

Краставица

Како и другиот свеж зеленчук, може да предизвикаат киселини, подуеност и болки во стомакот.

Банани

Може да ви скокне нивото на магнезиум, а тоа му наштетува на срцето.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време