Најбрзата диета со кисело млеко: Ослабете 5 килограми за 10 дена

За брза детоксикација на организмот!

ФОТО: Profimedia

Со оглед на тоа што станува збор за рестриктивна диета, не би требало да се држи подолго од 14 дена

Киселото млеко е исклучително корисен производ што ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага при исфрлањето на отровите од организмот и го поттикнува метаболизмот.

Додека ја држите диетата со кисело млеко, се препорачуваат следниве производи:

природно кисело млеко – 500 грама дневно

овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња и лубеница поради големата количина на шеќер што ја содржат)

месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисиркино, со отстранета кожичка и маснотии)

зеленчук (плодови) – до 300 грама дневно (домати, ‘рдоква, краставица, пиперка…)

зеленчук (зелјест) – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола…)

Количината на кисело млеко што ќе ја користите во поединечни рецепти зависи од вашата желба и вкус. Важно е да изедете 500 грама кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите во оброците, останува на вас.

ФОТО: Profimedia

Пример за мени

Појадок: Желе од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или шолја чист сок од портокал.

Ручек: Шолја топол растителен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечкана на ситни парчиња, 100 грама варено месо, салата од краставици, домати и зачини, кисело млеко по желба, чаша топла лимонада (без шеќер)

Попладневна ужина: Домати со кисело млеко. Во киселото млеко додајте малку сенф, малку сол и кратко измешајте во блендер.

Вечера: Шолја топол растителен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада без шеќер

ФОТО: Profimedia
loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време