Може да го уништат дигестивниот тракт: 4 намирници кои никогаш не треба да ги јадете на празен стомак!

Ако понекогаш или често, имате проблеми со желудникот и варењето, обидете се да ги избегнете овие четири вида храна на празен стомак.

1. Сиров зеленчук

Сировиот зеленчук е здрав и богат со витамини и минерали. Сепак, не се препорачува за појадок бидејќи сировиот зеленчук е вистински предизвик за варењето на храната, особено кога ќе го консумирате на празен стомак.

2. Јогурт

Ако имате чувствителен стомак, појадок кој вклучува јогурт тешко дека може да „падне“. Имено, јогуртот содржи здрави млечни киселини, кои, за жал, не стигнуваат до цревата бидејќи празен стомак ги убива со својата киселина. Што помага? Доволно е да консумирате неколку јаткасти плодови, парче авокадо или лажица снегулки, за да не ви биде празен стомакот.

3. Банана

Банана на празен стомак одеднаш го зголемува нивото на шеќер во крвта, но исто така и тоа ниво паѓа многу брзо. Ова може да резултира со ненадеен почеток на глад во текот на денот.

4. Агруми

Чаша свежо исцеден сок од портокал? Звучи здраво, но на празен стомак може да предизвика металоиди. Единствен исклучок е водата измешана со лимон бидејќи сокот од лимон е прилично разреден.

Прочитајте и: Колку шеќер смееме да внесеме дневно?

 

ФОТО: Pixabay

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време