Многумина ја прават оваа грешка додека јадат цреши: Не сте ни свесни колку си го ризикувате здравјето!

Опасно е!

Ова овошје има бројни придобивки, но може да биде опасно ако се јаде на овој начин

Црешите се едни од најмоќните овошки благодарение на бројните антиоксиданси, витамини и минерали и многубројните здравствени придобивки.

Многу луѓе едвај чекаат да дојде сезона на цреши и да уживаат во нивниот вкус. Но постои една опасност за која многумина не се свесни додека ги јадат.

Имено, нивните семки содржат цијаногени гликозиди, па доколку ги проголтате може да го доведете вашето здравје до опасност.

Уште поопасно од голтањето на семките е нивното грицкање, кое ја ослободува оваа материја, што може да доведе до труење.

Симптомите на труење се главоболка, вртоглавица, нервоза и повраќање, а може да дојде и до проблеми со дишењето, забрзано срцебиење, како и висок притисок.

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време