Колку шеќер смееме да внесеме дневно?

Колку шеќер можеме да конзумираме на ден е прашање што им пречи на сите гурмани. И еве што велат експертите!

Секој што внимава на својата исхрана и внес на калории, сигурно следи колку шеќер внесува дневно. И, кога малку ќе навлеземе во напишаното на пакувањето на намирниците, сфаќаме дека има шеќер во скоро сè.

Сепак, не треба да бидеме особено загрижени, велат експертите. Имено, нашето тело ќе го разгради шеќерот, без разлика дали станува збор за органски мед или мед од шеќерна трска. Сепак, некои шеќери потешко се варат и имаат поголеми негативни последици врз нашето тело. На пример, брзата храна, како што се пицата и соковите, содржат висока содржина на шеќер, што е тешко за телото да се процесира. Од друга страна, шеќерите во овошјето доаѓаат со антиоксиданти, растителни влакна, минерали и витамини и му помагаат на организмот да работи правилно. Целосно избегнување на шеќер исто така не се препорачува и не е здраво.

Колку шеќер можеме да внесеме дневно?

Покрај фактот дека е важно да се прави разлика помеѓу добри и лоши шеќери, важно е да се знае и колку шеќер можеме да конзумираме дневно?

Според истражувањето, просечно лице внесува 77 грама шеќер дневно, што значи дека внесуваме околу 27 килограми шеќер годишно! Иако ова звучи како многу, вистинската вистина е дека нема официјално препорачано дневно внесување на шеќер.

Сепак, нутриционистите препорачуваат да го ограничиме внесувањето на дополнителен шеќер. Така, се препорачува 10% од нашите дневни калории да бидат екстра шеќер. Ова значи дека ако трошиме 2000 калории на ден, можеме да јадеме 50 грама шеќер (12 лажици). Ова секако се зема здраво за готово само ако сме физички активни и тренираме.

Светската здравствена организација препорачува дневниот внес на шеќер да се ограничи на 25 грама.

Се разбира, овие бројки и препораки се однесуваат на додаден шеќер, а не на шеќер кој се наоѓа во храна како овошје или млеко.

Прочитајте и: Еве како да изгубите половина килограм дневно!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време