Кои се сите придобивки од вклучувањето јаткасти плодови во вашата исхрана?

Семките и јаткастите плодови, со богатството на витамини и минерали, како и влакна, го штитат варењето и спречуваат развој на низа болести, од многу видови на рак до срцеви и мозочни заболувања.

Тие се препорачуваат во превенција од низа болести, вклучувајќи кардиоваскуларни, па дури и некои видови на рак.

Бадеми

Тие содржат калциум, магнезиум, селен и витамин Е. Многумина сметаат дека е највредниот јаткаст плод поради неговата висока содржина на влакна, што е корисно за спречување на висок холестерол и развој на рак.

Ореви

Многу луѓе сметаат дека оревите се најздрави јаткасти плодови, бидејќи содржат елагинска киселина, корисна за превенција од разни видови на рак. Тие се добри за здравјето на срцето и мозокот.

Пекан ореви

Витамини А и Е, калциум, магнезиум, фосфор, манган, цинк и фолати се само некои од придобивките на пекан оревите кои ги прават многу здрави.

Бразилски ореви

Тие се богати со протеини, ниацин, влакна, бакар и витамин Е, а содржат и големи количини на селен.

Индиски ореви 

Иако не се препорачуваат за пациенти со карцином, тие сепак се сметаат за еден од поздравите јаткасти плодови. Тие содржат бакар, биотин, магнезиум и железо. Тие исто така содржат високо ниво на олеинска киселина, како и маслиново масло.

Семиња

Ленено семе

Тие се многу богати со растителни влакна и го намалуваат ризикот од мозочен удар, срцев удар и дијабетес.

Чиа семе

Тие се исклучително богати со омега 3 масти, антиоксиданти, калциум, влакна и протеини.

Семе од коноп

Се смета за одлична превенција против рак и срцеви заболувања. Тие се здрави поради исклучителната количина на растителни влакна, и омега 3 и 6 киселини.

Семки од сончоглед

Тие се многу ефикасни во спречување на рак, срцеви заболувања. Тие се богати со витамин Е и содржат бакар и селен.

Прочитајте и: Не е добро премалку, ни премногу: Дали јадете доволно протеини?

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време