Каша што спасува живот: Ги чисти крвните садови, спречува дебелеење и развој на малигни заболувања! (РЕЦЕПТ)

Количините на супстанции содржани во оваа житарка го зајакнуваат целото тело и спречуваат болести.

Се работи за хељдата. Постојат најмалку 7 причини да ги вклучите овие житни култури во вашата исхрана.

Што може да излечи хељдата:

1. Третман на вируси и заразни болести

Кашата од хељда одамна е препишана од лекарите на пациенти кои страдаат од настинки. Ова се должи на позитивното влијание на рутинот. Рутин ги обновува ѕидовите на крвните садови, така што моќта на хељдата е одамна позната во медицината.

2. Ја подобрува состојбата на крвните садови

Рутин е толку добар во зајакнувањето на крвните садови што фармацевтската индустрија го користи за производство на лекови. Хељдата е особено корисна за луѓето кои страдаат од дијабетес. Каша од хељда помага при хемороиди, проширени вени, срцеви и венски патологии. Ако ги замените компирите и лебот со хељда, сериозно ќе го подобрите вашето здравје.

3. Лекува анемија со дефицит на железо

Кога недостасува хемоглобин во крвта, тоа значи дека вашите клетки гладуваат. Хељдата е богата со железо, па затоа се препорачува за луѓе кои страдаат од анемија. Во тешки случаи, задолжително е да се консумираат лекови пропишани од лекарите, но и исхрана богата со железо, вклучително и хељдата.

4. Помош при губење на тежината

Одамна е познато дека хељдата се користи како главен производ за губење на тежината во строги диети. Таа е исклучително нискокалорична и здрава храна. Ако сте на диета, кашата од хељда е нешто што треба да го појадувате секој ден.

5. Совршена диета за бремени жени

Хељдата има високо ниво на фолна киселина, што е особено неопходно за здравјето на идната мајка и бебе, бидејќи го стимулира производството на крв и го прави телото поотпорно на штетните влијанија од околината.

6. Спречува радиоактивно зрачење

Хељдата содржи голема количина калиум, фолна киселина и други елементи во трагови кои ги отстрануваат радионуклидите од телото, го блокираат јонизирачкото зрачење и ги спречуваат ефектите на штетните природни фактори.

7. Превенција од рак

Експертите се колнат дека хељдата може да го спречи развојот на малигни заболувања. Балансот и корисноста на хемискиот состав ја прават хељдата еден од најпосакуваните препораки од лекарите во борбата против ракот.

Рецепт за каша од хељда:

Потребно: вода, сол, брашно од хељда

Подготовка: Ставете солена вода на шпоретот да зоврие. Кога ќе зоврие, тргнете ја од оган и додадете го брашното од хељда. Мешајте додека не добиете мазна смеса. Можете да додадете: сирење, јогурт, други семиња (ореви, семки од тиква, семки од сончоглед) во оваа каша, или можете да направите слатка каша со додавање на мед, суво грозје и слично.

Прочитајте и: Ставете ги овие две состојки под јазикот и воочете ја нивната моќ: Ослободете се од депресијата, крвниот притисок и апетитот! (РЕЦЕПТ)

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X