Иако е добра навика, можете да претерате: Ова се знаци дека внесувате премногу вода

Бидете внимателни

Обрнете внимание на бојата на урината и честите главоболки.

Нутриционистите, фитнес тренери и експерти постојано нè предупредуваат колку е важно да пиеме вода и да внесуваме доволно течности за нашето тело да функционира правилно. Сепак, може да се случи да пиете премногу вода, а тоа може да доведе до хипонатремија – намалена концентрација на натриум во крвта.

Пиењето премногу вода може да предизвика несакани ефекти, кои се движат од напорни струи до долгорочни опасни по живот, и еве како да знаете дали внесувате премногу вода во текот на денот.

Никогаш не ја напуштате куќата без шише вода

Ако носите шише вода со вас цел ден, што редовно го пополнувате, можеби внесувате премногу вода. Тамара Хју-Батлер, доктор и професор на Универзитетот Оукланд, вели дека хипонатремијата што може да се појави од оваа навика е навистина опасна.

Пиете и кога не сте жедни 

Најдобар начин да проверите дали треба да пиете вода или не е да откриете дали навистина сте жедни. Нашето тело ќе нè извести само кога сме жедни и кога ни требаат повеќе течности.

Боја на урина

Можеби веќе сте запознаени со фактот дека урината во темна боја може да биде знак на дехидрираност, но тоа не значи дека треба да се обидете да произведувате урина што е сосема безбојна. Бледо жолта урина слична на лимонада укажува на здраво ниво на хидратација. Безбојна урина, од друга страна, може да значи дека сте премногу хидрирани и треба да го намалите внесот на вода.

Гадење, главоболка и повраќање

Симптомите на прекумерна хидратација се слични на оние на дехидрираност, вели Хју-Батлер. Кога пиете премногу, бубрезите ја губат можноста да се справат со вишок течност, а водата се собира во организмот. Ова предизвикува непријатни симптоми како гадење, дијареја, повраќање и силни главоболки, исто така, кога бубрезите не работат правилно, станувате уморни и исцрпени.

Оток

Колковите, стапалата и усните се отечени? Еден знак дека имате нерамнотежа на електролити е оток во рацете, нозете или усните. Пиењето премногу вода може да доведе до ниско ниво на натриум во крвта што може да предизвика клетките на телото да отекуваат и задржат течност. Во некои случаи, клетките во ткивата на лицето или екстремитетите може да се чувствуваат и да изгледаат отечено токму поради прекумерна хидратација.

Дезориентација

Еден знак на прекумерна хидратација или интоксикација со вода е чувство на конфузија или дезориентација. Ова е поврзано со пад на нивото на електролит и натриум во организмот. Ако внесот на вода продолжува да биде претеран, симптомите може да се движат од блага конфузија до делириум и напади.

Прочитајте и: Зошто тиквичките се навистина добри за нас?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време