Ферментираната храна е многу важна за здравјето во текот на есента и зимата, еве што и како да јадете

Ако на луѓето им беше дадена задача да користат придавки за да ја опишат својата омилена храна, придавката ферментирана веројатно ќе се најде кај многу малку луѓе.

Иако ферментираната храна не звучи премногу вкусно, мора да потенцираме дека е исклучително здрава и неопходна кога станува збор за исхраната. Добрата вест е дека дефинитивно има нешто што го сакате на списокот на ферментирана храна и дека всушност може да биде многу вкусно. Но, она што е најважно е важноста на конзумирање на ваков вид храна. Ферментираната храна е важна бидејќи содржи живи и активни култури или пробиотици кои се исклучително важни за здравјето на дигестивниот систем. Она што многу луѓе не го знаат е фактот дека варењето е тесно поврзано со имунитетот. Дури 70 проценти од антителата се наоѓаат во дигестивниот тракт со што неговото здравје е клучно кога станува збор за заштита на организмот од болести.

Кои се придобивките од ферментираната храна?

Како што веќе споменавме, ферментираната храна е богата со пробиотици чија улога е да одржуваат рамнотежа на добри и лоши бактерии во дигестивниот тракт. Добрите бактерии значително придонесуваат за подобра состојба на дигестивниот тракт и го подобруваат целокупниот имунитет на организмот. За време на процесот на ферментација, протеините, јаглехидратите и мастите од храната се распаѓаат во поедноставни елементи кои се вари многу полесно.

Која ферментирана храна да се консумира и во кое количество?

Наједноставниот начин на кој можете да консумирате ферментирана храна е со пиење јогурт кој е збогатен со живи и активни култури. Покрај тоа, можете да направите свој кефир и да консумирате ферментиран зеленчук во форма на зимница, кимчи, паста мисо, комбуха и темпе. Без оглед каква форма на ферментирана храна избирате, треба да бидете претпазливи кога ја консумирате. Иако е исклучително здрава, ферментираната храна не треба да се консумира во прекумерни количини за да не се создаде нерамнотежа во дигестивниот тракт.

Прочитајте и: Кои се сите придобивки од вклучувањето јаткасти плодови во вашата исхрана?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време