Еве што ќе се случува во вашиот организам ако секој ден јадете ѓумбир!

Многубројни придобивки!

Покрај сите наведени здравствени придобивки, тешко е да се најде причина да НЕ јадете ѓумбир секој ден

Ако веќе се „навлекувате“ на некој зачин, тоа нека биде ѓумбир. Секако дека постојат многу одлични зачини што даваат значајни здравствени придобивки, но тешко е да се надмине ѓумбирот.

За разлика од другите популарни дневни суплементи, ѓумбирот исто така има и одличен вкус. Причината зошто ѓумбирот е толку добар за вас е соединението наречено џинџерол.

Оваа супстанција е противвоспалителна, што значи дека може да ги намали болката и отоците. Исто така е и антиоксиданс, кој ги неутрализира слободните радикали во телото. Ова може да го намали ризикот од рак.

Ги отстранува киселините

Киселините се јавуваат поради одреден оброк што сте го изеле, или едноставно поради вашата специфична анатомија. Некои луѓе се посебно склони на тоа. Во секој случај, тоа е болно и ги попречува секојдневните активности. Ѓумбирот е толку добар во намалувањето на киселините што неговите активни супстанци се користат во лековите против рефлукс киселини.

Ги намалува воспалителните процеси во телото

Воспалението е одбранбен механизам што е корисен кога повредениот или заразениот дел од телото мора да се изолира за да се ограничи оштетувањето на други места.

Меѓутоа, воспалителниот процес не знае да препознае кога воспалението е добро, а кога само боли. Па така, луѓето со хронични воспалителни состојби, како што е артритисот можат да почувствуваат олеснување ако јадат ѓумбир.

Го намалува ризикот од рак

Ѓумбирот интензивно се проучува поради неговото дејство на клетките на канцерот. Истражувањата покажале дека ѓумбирот ги убива клетките на канцер на јајчниците побрзо и побезбедно од хемотераписките лекови.

Исто така, потврдено е дека ѓумбирот го спречува воспалението на дебелото црево, што е фактор за ризик од рак на тие делови од телото.

Ја намалува и отстранува главоболката

Антивоспалителните својства на ѓумбирот се исто така корисни во лекувањето на состојбите на кои луѓето најчесто се жалат: главоболките. Многу лекови против главоболка, кои се издаваат без рецепт, се всушност антивоспалителни, а не вистински лекови против болки.

Ѓумбирот е природен начин на постигнување на истата цел, но без несакани ефекти од хемиските формулации. Всушност, истражувањата покажуваат дека секојдневната консумација на ѓумбир има потенцијал да ги спречи сите видови главоболка, дури и мигрената.

Губење тежина

Познато е дека ѓумбирот го забрзува метаболизмот, што е важно, затоа што интензивните диети честопати го забавуваат. Кога вашиот метаболизам се забавува, најверојатно ќе ја вратите сета тежина што сте ја изгубиле кога ќе прекинете со диетата. Дневната доза ѓумбир може да помогне во спречување на овој проблем.

Покрај сите овие неверојатни здравствени придобивки, тешко е да се најде причини зошто да НЕ јадеме ѓумбир секој ден.

Ѓумбирот е ефикасен во секој облик: без разлика дали е сиров, зготвен, свеж или исушен. Како и да го консумирате, ѓумбирот е одлична секојдневна навика.

loading...

Прочитајте и
2 коментари
 1. Цветко Стојчев вели

  хахааа Ѓумбир… а Ѓус од Ѓумбир што го исцедила Ѓина ЛолобриЃида. Ова со Ѓ ви е на српски, исто како Ѓус = повтарачки папагал. За цел свет оваа миризлива тревка е со Џ, само за Срби е со Ѓ. А еве и ќелаФ Асан северњачки се тури со Србите, како и секогаш пред тоа. Е така е кога секој ќутук мисли дека знае да преведе на македонски.

  1. Bojana Stojmenovic вели

   Повелете линк со објаснување и толкување на зборот „ѓумбир“ во македонскиот јазик. За „џумбир“ не успеавме да најдеме.
   http://www.makedonski.info/search/%D1%93%D1%83%D0%BC%D0%B1%D0%B8%D1%80

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време