Еве како циметот влијае на здравјето

Цимет се сметал за луксузен зачин во средновековна Европа. Арапите го транспортираа по обемни копнени патишта, а само богатите луѓе можеле да си го дозволат. Денес циметот може да се најде во скоро секоја кујна, но овој обичен зачин може да даде многу повеќе од малку вкус во колачите – позитивно влијае на здравјето.

Ги намалува акните

Циметот има антимикробни својства кои се корисни во лекувањето на акните. Овој зачин може да убие бактерии и габи кои предизвикуваат промена во пигментацијата. Исто така е одличен извор на моќни антиоксиданти кои го штитат вашето тело од оштетување предизвикано од слободни радикали, што може да предизвика воспаление на кожата и да доведе до појава на акни.

Ги намалува брчките

Слободните радикали исто така можат да придонесат за предвремено стареење на кожата, предизвикувајќи брчки, пигментација и промена на кожата. Антиоксидансите во циметот го забавуваат овој процес со заштита на клетките. Циметот дури може да го зајакне производството на колаген. Одлични причини да го „зачините“ медот со цимет:

Може да го намали ризикот од срцеви заболувања

Според истражувањето, додавањето цимет во вашата исхрана може да го одржи здравјето на вашето срце. Во студијата, стаорци кои јаделе диета со висок цимет 12 недели добиле помалку тежина отколку глувците кои јаделе мрсна храна без цимет. Диетата со многу маснотии може да доведе до срцеви заболувања, а додавањето малку цимет во храната може да помогне во ублажување на овој ризик.

Помага при слабеење

Циметот е богат со растителни влакна. Тоа ви дава чувство на ситост и ви помага во борбата против желбата за храна. Исто така, го зајакнува метаболизмот бидејќи вашето тело троши повеќе енергија за обработка на зачини отколку за друга храна.

Може да ја подобри меморијата

Циметот може да помогне во одложување на стареењето на мозокот и намалување на оксидативниот стрес на мозочните клетки. Исто така, го стимулира хипокампусот, дел од мозокот поврзан со меморијата. Се покажа дека зачинот дури и подобрува некои симптоми на Алцхајмерова и Паркинсонова болест.

Прочитајте и: Најмногу магнезиум ќе најдете во овие неочекувани намирници

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време