Добри вести за љубителите на кафе: Кафето е добро за здравјето и можете да го пиете неограничено

Истражување открива

Дали ви се допаѓа кафето и честопати на крајот од денот сфаќате дека сте го претерале? Ако спаѓате во оваа група, имаме добри вести за вас: уште едно истражување докажа како оваа навидум „лоша“ навика може да биде добра за вашето здравје.

„Здружението за пиење кафе со генетски варијации во метаболизмот на кофеин“, објави статија во Журналот на Американската медицинска асоцијација (ЈАМА), која обезбедува дополнителни докази дека пиењето кафе може да биде дел од здрава исхрана и ги поддржува луѓето кои пијат кафе – особено во однос на смртноста.

Истражувачите испитале повеќе од 500.000 луѓе на возраст од 38 до 73 години во Велика Британија, од кои 380.000 пиеле кафе. Нивната цел беше да ги проучат врските помеѓу пиењето кафе и смртноста врз основа на тоа колку човечкото тело може да апсорбира кофеин.

Резултатите ќе ги изненадат дури и најголемите љубители на кафе: откриле дека кафето е обратно поврзано со смртност кај луѓето кои пиеле од 1 до 8 или повеќе шолји кафе на ден, дури и за оние чии тела полека апсорбираат кофеин. Ова вклучува турско, инстант и кафе без кофеин, што е интересен факт.

Прочитајте и: Дали знаете колку може да трае лукот пред да се расипе?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време