Диета на познатиот доктор Мозли: Симнете 10 килограми за 3 недели, без откажување од храна!

Ослабете за кратко време

ФОТО: Lepota i zdravlje

Тој го знае најдобриот начин за ослободување од вишокот килограми

Доктор Мајкл Мозли открива план за исхрана со кој ќе изгубите од 5 до 10 килограми за три недели. Освен што брзо ќе губите тежина, никогаш нема да чувствувате глад.

Диетата наречена Брзо-800 станала вистински хит. За време на ваквиот начин на исхрана треба секој ден да внесувате 800 калории, но многу е важно да внимавате на намирниците.

„Придржувајте се до планот и за три недели ќе забележите драстична разлика. Освен до калориското ограничувања, треба да се придржувате до уште неколку правила. Видот намирници што ги одбирате е исклучително важен“, открил докторот.

Течност

Дали сте знаеле дека многу од нас се во постојана состојба на дехидратација, без да се свесни за ризикот што произлегува од тоа? Доколку не внесувате доволно вода во организмот, ќе станете побавни, летаргични и почесто ќе ви се јавува чувство на глад. Внесувањето доволно течности ќе ви помогне подолго да го задржите чувството на ситост.

Масти

Досега ни говореле дека доколку сакаме да ослабиме, треба да се држиме подалеку од мастите, а како одговор прехранбената индустрија понудила низа диетални намирници. Меѓутоа, стапката на дебели луѓе и понатаму расте. Факт е дека добрите масти не и’ се непријател на диетата. Богатите моно-масти го намалуваат апетитот, забавувајќи ја брзината со која се празни желудникот. За подолго да се чувствувате сити, одбирајте маслиново масло, јаткасти плодови, масна риба и млечни производи во умерени количини.

Влакна

Цревата ќе ви работат како часовник ако внесувате доволна количина на влакна. Освен што ја одржуваат работата на цревата, позитивно влијаат и на расположението. Покрај тоа, влакната ослободуваат хемикалија што се вика „PII“ и која го намалува апетитот. За да не ве совлада глад, оброците треба да ви изобилуваат со зеленчук, житарки од цело зрно и мешунки.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време