Диета – 8 часови: Чудо кое веднаш топи 4 килограми

Се нарекува уште и најкратката диета на светот, но таа веќе за многумина стана стил и начин на живеење.

Дали некогаш сте слушнале за диета од 8 часови? Многу е едноставна: дозволено ви е сè да јадете, но да не се прејадувате во текот на 8 часови!

На прв поглед можеби ви звучи премногу просто, но сепак има некои правила кои треба да се почитуваат и замки, кои доколку не ги почитувате, ќе немате успех во диетата.

На прво место, неопходно е да се јаде само во рамките на 8 часови во текот на денот, а останатите 16 часа (во кои влегува и спиењето) дозволено е да се пие само вода, билковни чаеви (незасладени!), а дозволена е и незасладена лимонада.

Експертите советуваат тие 8 часа да бидат во период од 9:00 до 17:00, доколку е возможно, бидејќи тогаш оваа диета дава најголеми резултати.

Меѓутоа, сите знаеме дека урбаниот начин на живеење, речиси и да не дозволува оброци во овој период, ако се земе во предвид работното време токму од 9 до 17 часот. Затоа се можни отстапки. Оптимално време е од 8 наутро до 19 часот, па во рамките од овој период одберете ги вашите 8 контимуирани часови.

Секако, во тој период треба да се јаде, но само 8 часа во текот на денот. И она што е најважно, диетата од 8 часови подразбира дека тие 8 часа не мора да во ист период секој ден.

На пример, во текот на работните денови може да биде во период од 8 до 16 часот, а преку викенд од 11 до 19 часот. Но, најважно е после тоа да не се внесува ништо освен течности (вода, билковен чај, лимонада, и сето тоа, се разбира, без шеќер).

И не заборавете да правете растојание помеѓу главните оброци кои мора да биде 4 часови.

Она што особено ќе ве воодушеви е менито, а правилото е едноставно: сè е дозволено. Имено, менито ги подразбира навистина сите намирници, но само доколку ги јадете во одредено време. Меѓутоа, иако се дозволени сите намирници, би требало да внимавате и да се обидете да консумирате здрави намирници.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време