Дали ве мачи неправилна столица? Овие 5 трикови ќе ви помогнат да се справите со овој проблем

Фото: Getty Images

Здравјето на дебелото црево и редовните движења на дебелото црево не се поврзани само со варењето на храната, туку и со нормалното функционирање на мозокот, остатокот од телото, менталното здравје и целиот имунолошки систем.

Проблемите со варењето и цревата се манифестираат преку разни други здравствени проблеми, а телото постојано ни дава сигнали кои укажуваат на овие проблеми и дека мора да се решат. Дигестивниот систем не служи само за механичко и хемиско распаѓање на храната, туку и за апсорпција на хранливите материи и излачување на токсините. Здравјето на дигестивниот тракт зависи од рамнотежата на трилиони микробиоми, или од добрите и лошите бактерии кои живеат таму.

Билансот се нарушува кога има премногу добри или лоши бактерии, што доведува до неможност за производство на антитела и влез на микроби во крвотокот. Еден од главните индикатори дека нешто не е во ред со нашето варење е неправилна столица, запек и премногу тврда или премногу мека столица. Ако сте еден од оние кои имаат најголем проблем со неправилности кога станува збор за столицата, подолу ќе најдете пет начини на кои можете да си помогнете уринирањето да стане редовно и често.

Топла вода

Еден од најлесните начини да го започнете дигестивниот тракт е да пиете топла вода на празен стомак наутро. Иако ладната вода помага и при овој проблем, на многу луѓе едноставно им е полесно со топла вода. Затоа, ако утринското мокрење ви претставува проблем, испијте чаша топла вода пред да консумирате што било друго.

Свеж ѓумбир

Ако испивте неколку чаши вода и не се случи магијата, пробајте да додадете свеж ѓумбир во водата. Ѓумбирот има антиинфламаторно дејство и може да помогне во движењето на цревата. Подготовката воопшто не е комплицирана. Ѓумбирот може да го исецкате, да го рендате или да ставите во блендер. Ако се одлучите за првите две верзии, оставете го ѓумбирот да стои во топла вода десетина минути и потоа консумирајте. Ако брзате, можете веднаш да пиете вода и да грицкате ѓумбир, со што ќе го раздвижите дигестивниот тракт.

Јаболков оцет

Друг ефикасен начин да го започнете варењето е да консумирате јаболков оцет на празен стомак. Сè што треба да направите е да испиете голтка јаболков оцет и да почекате. Се покажа дека јаболков оцет ја зголемува работата на желудочната киселина или ензимот пепсин и ги убива лошите бактерии од цревата.

Вечер пост

За варење на повеќето јадења им требаат околу два часа, но некои видови на храна организмот ги вари дури два дена. За време на спиењето, варењето се забавува, па не случајно многумина советуваат да не јадат многу или воопшто да не јадат пред спиење. Најдобро би било да не јадете после 19 часот, а ако навистина чувствувате желба, нека биде чаша топло млеко, смути или лесна салата.

Течност

Вода, чаеви и течна храна или смути – се работи што не смеете да ги заборавите ако имате проблеми со столицата. Без доволно течност за да го нахрани вашето тело, нема редовна столица ниту здрав дигестивен тракт. Бидете сигурни дека пиете доволно вода секој ден, пијте топла вода со лимон и / или ѓумбир наутро, млаки чаеви и вклучете здрави смути во вашето дневно мени.

Прочитајте и: Зошто јапонската диета е идеална за Македонците: Ако сакате здравје и долг живот, хранете се вака! (МЕНИ)

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време