Дали навистина мора да се откажеме од алкохол ако сме на диета?

Вистината за тоа како алкохолот се вклопува во вашиот специјален план на исхрана.

Со потоплите временски услови, ние се свртуваме кон поизбалансирана исхрана, а некои исто така прибегнуваат кон популарни диети со малку јаглени хидрати, како што е добро познатата кето диета. И покрај фактот дека многу диететичари и лекари ја осудуваат, сеприсутната кетогена диета се чини дека нема да оди никаде. Всушност, нејзината популарност само расте.

Но, дали можете да пиете алкохол (сепак избегнувајќи зголемување на телесната тежина) додека сте на оваа диета или слична со намалени јаглехидрати? На кратко, одговорот е „не“, но се однесува само на почетокот на преминот кон овој вид диета.

Диетата со малку јаглени хидрати и масти му овозможува на организмот да произведува кетони (или маснотии ослободени од клетките) во црниот дроб за да служи како резерва на енергија наместо да недостасуваат јаглехидрати. Целта е, изненадувачки, брзо губење на тежината, поради што оваа диета се споменува скоро толку често како што ја правеше една од сестрите Кардашијан. Причината зошто медицинските експерти избегнуваат да ја советуваат оваа диета е дека овој процес на кетоза не е здрав затоа што може да предизвика нерамнотежа во производството на гликоза и инсулин во организмот, кои се неопходни извори на енергија. Што во превод значи дека балансот е сè уште потребен.

Според TheKetogenicDiet.org, пиењето алкохол додека сте на кето диета влијае на слабеењето. Кога вашето тело нема јаглехидрати од извор на храна што би ги користело како извор на енергија, тоа ќе се задржи на алкохолот. Бидејќи алкохолот не се чува како гликоген како традиционалните јаглехидрати, телото ќе се врати во кетоза откако на крајот ќе се изгори. Сепак, бидејќи губите време на согорување на маснотиите додека пиете, а диетата со кето веќе го забавува метаболизмот, може да откриете дека брзото слабеење на кое се надевавте ќе престане. Сите тие се различни и не постои начин со сигурност да се знае како или каков вид алкохол ќе влијае на вашата индивидуална способност за слабеење, така што веројатно ќе мора целосно да се откажете од алкохолот во почетната „фаза на воведување“ на која било диета, што се првите 10 до 12 дена од планот на исхрана.

По оваа фаза, можете да вклучите алкохолни пијалаци со малку јаглени хидрати или без јаглени хидрати во вашиот план, но без оглед што ќе изберете, може да откриете дека толеранцијата кон алкохол значително ќе се намали. И не само тоа, туку и главоболките се чест несакан ефект на кето диети и слични диети со ниски хидрати, кои лесно може да се влошат со додавање алкохол на вашето тело – реално, и без диета може да се очекуваат главоболки како резултат потрошувачка на алкохол.

На крајот на краиштата, најдобро е да се откажете од пиво или калоричен коктел после работа на долг рок, и ако се држите до кето диета за некое време, можеби е подобро да го одложите пиењето во целост две недели, барем додека не стекнете нови навики во исхраната.

Прочитајте и: Здравствените придобивки од темното чоколадо

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време