8 работи што се строго забранети кога сте на диета

Имајте на ум дека здравјето е на прво место и затоа треба да се придржувате на некои работи за да изгубите тежина и да се чувствувате добро.

НЕ прескокнувајте оброци

Ако прескокнете оброци, тоа нема да ви помогне да изгубите тежина, па дури и може да влијае на изгубената тежина. Обидете се да јадете пет мали оброци во текот на денот, наместо еден или два големи оброка. На овој начин нема да гладувате и да внесувате вишок калории.

НЕ заборавајте да броите

Не мислиме на броење килограми за пониски вредности од калориите. Додавањето калории е одличен начин да ја организирате програмата за слабеење. И не прескокнувајте кога броите. Ако јадете салата, вклучете го дресингот. Додадете ги пијалаците, особено кафето и млекото во него.

НЕ дехидрирајте

Внесот на течности за време на диета е исклучително важен. Може да откриете дека сте многу помалку гладни ако пиете вода во текот на денот, бидејќи често почетокот на дехидрираност се манифестира како глад.

НЕ заборавајте да вежбате

Може да изгубите вишок килограми со вашата диета, но дури и чистото тело не е убаво ако не е затегнато. Вежбајте половина час пет пати неделно.

НЕ исфрлајте јаглехидрати од вашата исхрана

Исфрлете ги само лошите за вашата линија како оние во тестенините. Леб од цели зрна и свеж зеленчук што исто така ги содржи треба да бидат на вашето мени.

НЕ гладувајте

Никогаш! Тоа е дури и опасно по живот бидејќи ве тера да повраќате после јадење. Ако имате вакви проблеми, веднаш побарајте стручна помош.

НЕ заборавајте да поставувате цели

Ќе ви биде полесно да се справите со новата програма за диети ако поставите јасна цел. Знаејќи дека постои точка што сакате да ја достигнете, ќе ви олесни да ги разбиете сите препреки на патот. Ќе бидете помотивирани ако си речете „ќе изгубам пет килограми“ наместо „ќе влезам во форма“.

НЕ се обесхрабрувајте

Ако, сепак, потклекнете во одреден момент и јадете некоја торта што не треба да биде на вашата чинија, тоа не значи дека треба да го отфрлите сето тоа. Продолжете да се држите до вашиот план и вежбајте малку повеќе од вообичаеното. Само проверете дали ваквото сопнување не ви се случува премногу често.

Прочитајте и: Што не треба да јадете за појадок?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време