5 причини зошто е добро да јадете млад кромид!

Сезона е на млад кромид и штета е да не ја искористувате можноста затоа што е богат со витамини и минерали и одлично го штити здравјето.

Младиот кромид има антибактериски својства, затоа штити од воспаление, помага при настинки, а исто така е одличен за подобрување на варењето на храната.

Зелениот дел од младиот кромид никогаш не треба да се фрла бидејќи содржи хранливи материи одлични за здравјето.

Го штити срцето – полн е со антиоксиданти кои ги штитат клетките во организмот од оштетување предизвикано од слободните радикали. Покрај тоа, младиот кромид го одржува крвниот притисок во нормални граници и го намалува ризикот од згрутчување.

Добар е за видот – штити од воспаленија и го намалува ризикот од болести на мрежницата. Содржи витамин А, кој е важен за производство на протеини во очите, кој е одговорен за добриот вид. Луѓето кои го немаат овој витамин можат да страдаат од ноќно слепило и други нарушувања. Еден кромид содржи околу три проценти од дневните потреби за витамин А.

Посилни коски – витамин Ц и К, со кои богат е младиот кромид, се добри за заштита на коските. Само еден кромид содржи околу 20% од препорачаната доза на витамин К и околу 2% витамин Ц. Двата се важни за густина и јачина на коските. Недостаток на овие витамини ја зголемува можноста за развој на остеопороза и фрактури.

Го намалува холестеролот – особено зелениот дел од него што некои луѓе го фрлаат и би било подобро да го јадете. Покрај тоа што го намалува нивото на лош холестерол во крвта, тој помага и во регулирање на нивото на шеќер.

За поубава кожа – му помага на телото да произведе колаген кој е важен за убава, здрава и тонирана кожа. Колагенот е одговорен за забавување на формирањето на брчки на лицето и се наоѓа во многу креми.

Прочитајте и: Не можете без чипсови? Имаме вкусна и поздрава алтернатива

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време