5 добри причини зошто да јадете лубеница

Сезоната на лубеници пристигна, па да повториме зошто оваа вкусна „кралица на летото“ треба да се најде на вашето мени.

Го чисти организмот

Богата е со електролити и вода, има многу малку калории (30 калории на 100 грама) затоа е одлична за диета. Совршено го чисти организмот и исфрла токсини. Богата е со фитонутриенти и антиоксиданти кои го зачувуваат здравјето.

Витамин А

Таа е одличен извор на витамин А (100 гр свежа лубеница има 569 мг или 19 проценти од дневните потреби на овој витамин). Витаминот А е важен за одржување на здрава кожа, мукоза на белите дробови и усна шуплина.

Богата со антиоксиданси

Лубеницата е богата и со антиоксиданти како ликопен, бета-каротен, лутеин, зеаксантин и криптоксантин, кои се поефикасни во спречување на рак на дојка, простата, дебело црево, бели дробови и панкреас.

Извор на калиум

Таа е одличен извор на калиум, неопходен за рамнотежа на електролитите, неопходни за нормален ритам на срцето и притисок. Калиумот е важен за спречување на срцеви и мозочни удари.

Ништо без витамин Ц

Содржи големи количини на витамин Б6 (пиридоксин), тиамин (витамин Б1), витамин Ц и манган. Витаминот Ц го зајакнува имунитетот, а манганот како микроелемент е одговорен за здравјето на кожата и коските.

Прочитајте и: Комбинации на храна што се опасни за организмот: Овие намирници никогаш немојте да ги јадете заедно

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време