4 знаци дека треба да ја промените вашата исхрана

Урамнотежената исхрана е многу важна за нормално функционирање на телото, здравје, благосостојба и состојба на кожата.

Дали сте забележале проблеми со кожата? Веројатно треба да ја преиспитате вашата дневна исхрана и вашите навики: што јадете, дали јадете редовно, дали посветувате доволно време на процесот на јадење или можеби често јадете набрзина?

Неисхранетоста е често причина број еден за проблеми со кожата, а исто така е важно да не се прејадува преработена храна, алкохолни пијалаци и слатки и да се осигура дека храната обезбедува доволно витамини и други основни хранливи материи.

Егзема

Егзема на кожата често се јавува кај луѓе кои се алергични на млеко. Обидете се привремено да ги намалите или елиминирате млечните производи, земете пробиотици.

Мозолчиња

Ако страдате од акни или забележите зголемување на акните, треба да процените колку шеќер консумирате, што поттикнува воспаление и често ги влошува акните. Важно е да добиете доволно омега-3 масни киселини од вашата исхрана за да помогнете во намалување на воспалението. Проценете дали внесувате доволно витамин А и цинк. Акните и иритацијата на кожата исто така можат да бидат предизвикани од стрес, затоа е многу важно да се изборите со него навремено. Обидете се со смирувачки техники за дишење, јога, медитација и некои омилени и релаксирачки активности.

Псоријаза

Понекогаш псоријазата се јавува кога телото има проблеми со варењето на глутен – размислете како да го избегнете и заменете одредена храна со храна без глутен. Друг знак на псоријаза може да биде дисфункција на црниот дроб. Ако е така, испланирајте ги детоксичните денови и откријте која храна или додатоци ќе ви помогнат да го исчистите црниот дроб.

Оток

Оток може да укаже на алергија на млечни производи и глутен. Често во овој случај има непријатно чувство на надуеност. Проценете како можете да ја промените вашата исхрана – вреди да се бараат алтернативи на млекото, да се откажат млечните производи и производи што содржат глутен.

Прочитајте и: Пет основни правила за совршен почеток на денот

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време