4 вкусни и достапни пијалаци за посилен имунитет

Здравствената заштита некако доаѓа со возраста, станува императив во нашите животи и размислуваме сè повеќе и повеќе за тоа што внесуваме во нашето тело.

Она што го јадеме и пиеме, секако влијае на нашиот имунитет, на здравјето на нашата кожа и на целиот организам, па доколку чувствувате недостаток на енергија, сте болни или уморни, можеби е време да го промените вашиот животен стил. Промената не треба да биде драстична, но воведување здрава храна и пијалаци во вашата исхрана и минимизирање на рафинирани шеќери, масна и пржена храна може да вроди со плод на краток рок. Наједноставниот начин е да внесете здрав, хидрантен пијалак што ќе придонесе за целокупното здравје и имунолошкиот развој во вашата дневна рутина. Ако не можете да пиете доволно вода и барате добра замена за тоа, прочитајте кои се вашите други здрави опции.

Вода со цитрус

Додавањето неколку капки лимон, портокал или грејпфрут во вода е лесен начин за хидрирање на организмот и вклучување на витамин Ц, антиоксиданти и цинк во дневната доза на внесување вода. За да избегнете потенцијални грчеви, подобро е да ја замените ладната вода со млака.

Билни чаеви и тоници

Одлични се за имунитетниот систем и во зависност од сезоната, локацијата и достапноста на растенијата, некои од оние од кои сакаме да правиме чаеви се ехинацеа, ѓумбир, мајчина душица, јаболковина, астрагалус, лист од маслинка, пеперминт, кедрон, борова игла и куркума.

Зелено смути

Смути со зеленчук е одличен начин да му дадете на вашето тело витамински поттик. Сè што треба да направите е да изберете некои од рецептите, комбинација на зеленчук и овошје што ви се допаѓаат, да додадете малку вода и тоа е тоа.

Кокосова вода

Во последно време сè повеќе е достапна за купување кај нас поради освежителниот вкус и високото ниво на калиум, па не е ни чудно што овој пијалак стана еден од омилените кога станува збор за здравјето на нашето тело.

Прочитајте и: Чајот од оваа блика е чисто злато: Го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот, изобилува со витамини!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време