Една лажица дневно лечи аритмија и ангина пекторис: Овој народен напиток е спас за лицата со срцеви проблеми

Рецепт кој вреди злато

Стресот е еден од најголемите предизвикувачи на срцеви заболувања. Современиот живот нѝ го диктира забрзаното темпо и големата количина на стрес со кој се соочуваме, а во целата трка најчесто страда срцето.

Овој народен еликсир може да ја ублажи аритмијата и да ја намали болката предизвикана од ангина пекторис.

За подготовка ви се потребни:

– 10 свежи стебленца од магдонос (без корени)

– 1 литар домашно црвено вино

– 2 лажици вински оцет

– 300 гр. природен мед

Начин на подготовка:

Ставете 10 свежи стебленца од магдонос заедно со листовите во 1 литар чисто природно вино и додајте 1-2 лажици чист вински оцет, а потоа варете 10 минути на тивок оган.

Потоа додадете 300 гр. природен мед и оставете да се вари на тивок оган уште 4 минути. Процедете го врелото вино и ставете го во шишиња кои претходно ќе ги дезинфицирате со високопроцентен алкохол.

Талогот кој ќе се формира не е штетен и може слободно да се консумира.

Примена:

Напитокот се користи секој ден, по 1 супена лажица додека не престанат тегобите. За посериозни болести, потребно е да се користи подолг временски период.

Напомена: Пред употребата на овој народен лек, задолжително консултирајте се со лекар.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време