Зошто е маслото од авокадо добро за нашата коса и тело?

Ако обожавате авокадо, ќе ви значи и фактот дека маслото од авокадо е одлично за вашето тело, кожа и коса.

Ова ладно цедено масло содржи висока концентрација на витамин Е, што е многу важно за одржување на здравјето на кожата.

Нанесувањето на маслото директно на кожата го намалува појавувањето на старечки дамки, брчки и други знаци на стареење. Истражувањата покажаа дека дури и да го пиете тоа дава слични резултати.

Маслото од авокадо содржи лецитин и стеролин

Најважните состојки за здравјето на луѓето во ова масло се лецитин и стеролин. Лецитинот формира заштитен слој на површината на кожата и фоликулите на косата, додека стеролинот ги хидрира и омекнува.

Зошто е маслото од авокадо добро за косата?

Маслото од авокадо добро се комбинира со маслото од макадамија и кокосовото масло. Постојат одлични маски за коса со ова масло, а ова масло најчесто се користи за сува и оштетена коса. Покрај тоа, го забрзува растот на косата и го спречува нејзиното понатамошно опаѓање.

Покрај ефектите врз кожата и косата, маслото од авокадо има многу здравствени придобивки, а некои од нив се и пред вас.

Здравствени придобивки од маслото од авокадо

Го контролира и менува нивото на холестерол во крвта и го штити кардиоваскуларниот систем. Маслото од авокадо содржи голема количина на олеинска киселина, која ја инхибира апсорпцијата на холестерол и триглицериди и спречува транспорт на лоши масти низ крвотокот. Процесот на атеросклероза и формирање на плаки е запрен. Ги намалува ЛДЛ и триглицеридите, го зголемува ХДЛ (повеќе од сите растителни масла).

Ја подобрува состојбата на крвните садови бидејќи содржи омега 3, 6, 9 масни киселини + витамин Е + калиум, па ги штити крвните садови од слободните радикали и оштетувања. Кога нема оштетување, крвните садови стануваат посилни и пофлексибилни, па затоа подобро реагираат на промените во крвниот притисок.

Висока содржина на омега 3 – има антиинфламаторно и антидепресивно дејство.

Маслото од авокадо има висока содржина на растворливи влакна – најголема количина во споредба со сите други видови овошје; ја подобрува состојбата на срцето и дигестивниот систем.

Бета стеролите – како растителниот холестерол, се натпреваруваат за апсорпција на холестерол во крвотокот и со тоа ја инхибираат апсорпцијата на лошиот холестерол.

Фитостеролите од маслото од авокадо го намалуваат ризикот од заболувања на туморот.

Антисептик за усната шуплина – спречува раст на бактерии, лош здив и расипување на забите. Антивоспалителното средство спречува воспалителни заболувања во устата, затоа се користи против периодонтитис, бидејќи спречува лачење на ензим кој го влошува ткивото на непцата.

Високи нивоа на витамини Е, Д, А – го намалуваат ризикот од висок крвен притисок, кардиоваскуларни болести, Алцхајмерова болест и некои видови на рак.

Поради значителното ниво на лутеин – го штити окото од УВ зрачење и спречува дегенерација на макулата што доведува до оштетување на видот.

Маслото од авокадо има специфично антиоксидативно дејство – може да ги уништи слободните радикали во митохондриите, што никој друг антиоксиданс не го сторил. Митохондриите се органели кои создаваат енергија за сите процеси во организмот, доколку се оштетени, болеста и забрзаното стареење се појавуваат многу брзо.

Пробајте масло од авокадо, нема да зажалите.

Прочитајте и: Слабеењето може да ги ублажи симптомите на мигрена

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време