Зошто на сите им се потребни ледени бањи

Да се ​​влезе во када полна со ледена вода и да остане таму некое време може да изгледа како нешто навистина лудо.

Всушност, оваа веќе многу популарна процедура има солиден опсег на придобивки: од ублажување на мускулниот замор до зајакнување на имунитетот. Ние ќе ви кажеме кои други здравствени придобивки може да се добијат од ледени бањи и дали вреди да се влезе во ладна вода.

Стимулација на циркулацијата на крвта

Со трендовите што промовираат различни постапки поврзани со стимулација на одлив на лимфа, почнавме да забораваме на подеднакво важен процес – циркулацијата на крвта. Ледената вода помага да се започне не само лимфниот систем, туку и крвотокот, што придонесува за оптимално заситување на крвта со кислород. Ова промовира брзо закрепнување на мускулите, јасно размислување и забрзано доставување кислород и хранливи материи до сите органи.

Опоравување по тренинг

Студената вода може да ја ублажи болката после исцрпувачки тренинг, кога сите мускули болат, па дури и дишењето дава многу непријатни сензации. Мускулна болка по вежбање е предизвикана од микро-повреди во мускулното ткиво. Млечна киселина се акумулира во овие празнини, што ќе се раствори побрзо под влијание на ладна вода и повеќе нема да предизвикува болни сензации. Експертите велат дека овој метод работи на принципот на зачувување: ниската температура спречува уништување на ткивото и го намалува отокот.

Зајакнување на имунолошкиот систем

Се разбира, ако веќе чувствувате дека ќе се разболите, влегувањето во ледена вода е тешко решение, но како превентивна мерка, кога не чувствувате знаци на настинка, тоа ќе делува доста добро и веројатноста да се разболите следниот пат ќе биде многу помала.

Температурните промени го забрзуваат метаболизмот, што значи забрзување на производството на леукоцити (бели крвни клетки одговорни за нашиот имунитет). Така, ледените бањи стануваат клуч за силен имунолошки систем.

Ментална рамнотежа

Студената вода ја стимулира работата на сите делови на нервниот систем, а исто така го стимулира производството на важни хормони. Сето ова ги смирува нервите, штити од ненадејни промени во расположението и, обратно, од хроничен замор.

Губење на тежина

Падот на температурата придонесува за забрзување на метаболизмот, што значи забрзување на процесот на согорување на маснотиите. Секако, студената вода не е лек за вишокот килограми, но со правилна диета и редовно вежбање може значително да ги подобри резултатите.

Има корисен ефект врз состојбата на кожата

Не е тајна дека топла вода ја суши кожата, буквално испумпувајќи ја влагата од неа. Студот, од друга страна, смирува и хидрира.

Прочитајте и: Дали знаете што е ексцентрична вежба и зошто да ја воведете во тренингот?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време