Ви пречат лузните? Ова се состојките во кремите на кои треба да обрнете внимание

Некои од нас се во состојба да прифатат лузни како сведоштво за нашите животи, додека други би сакале да исчезнат. Без оглед каков е вашиот став за лузните, не е на одмет да знаете кои состојки мора да содржат добри креми против лузни.

Нека лузната зарасне добро

Ова е првиот услов за лекување на лузни. Нека помине некое време и формирањето на лузна да биде завршено. Кое е точно времето? Тешко е да се каже. Ако сте направиле абдоминална операција, ќе ви треба повеќе време отколку да лекувате лузна од пубертетски акни, тоа е сигурно.

Треба да почекате не само да се отстранат конците и да се појави црвената трага, туку и кожата да се појави преку идната лузна. Само тогаш можете да започнете да ги разгледувате опциите за третман на лузни.

Тргнете се од сонцето

Друга важна заповед – ако сакате да се ослободите од лузни, тргнете се од сонцето. Првата година откако сте се стекнале со трага на вашето тело, избегајте од УВ зраците или користете крем со силен заштитен фактор. Изложеноста на сонце, потврдуваат дерматолозите, може да предизвика вашата лузна да ја смени бојата или да се згусне. Промените предизвикани од сонцето можат да траат до 18 месеци.

Што треба да содржи добар крем против лузни?

Изберете силикон

Според Сузан Обаги, вонредна професорка по дерматологија и пластична хирургија на Универзитетот во Питсбург, науката покажала дека најдобрите производи се со силикон.

Многу студии покажаа дека силиконскиот гел значително ја намалува пигментацијата и висината на лузната. Објаснувањето е едноставно: силиконот помага да се создаде оклузивна бариера околу раната. Ова спречува губење на влага.

Кога кожата одеднаш ја губи влагата, тоа го зголемува производството на колаген. Колагенот, генерално, не е лош, но во случај на лекување, тој навистина не помага. Со оглед на тоа што се лачи во големи количини, не создава убава, рамномерна решетка како на здрава кожа, туку создава бразди познати за нас како лузна.

Примената на силиконски гелови може да помогне во спречување на губење на влага и на тој начин да застане на патот на овој процес. Исто така, лекарите ве советуваат да изберете гел наместо крем, бидејќи гелот подобро продира во ткивото на лузната.

Користете ретиноиди

Ретиноидите исто така можат да бидат корисни кога станува збор за лузни. Ретиноидните креми се вклучени во грижата околу еден месец по формирањето на лузната и се користат секојдневно. Тие помагаат да се елиминира црвенилото и да се намали разликата помеѓу бојата на кожата и бојата на лузната.

Без оглед како ќе изберете да се грижите за вашите лузни, знајте дека „ништо не може целосно да ја отстрани лузната“. Резултатот што можете да го очекувате е тенка, елегантна бела линија.

Прочитајте и: Грешки во убавината за жени кои имаат проблеми со акни!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време