Вашите стапала заслужуваат грижа: Еве како да се ослободите од сувата и распукана кожа на петиците

Ако имате испукани петици, обидете се да го решите овој проблем, бидејќи испуканата кожа на нозете може да биде плодна почва за развој на габи и инфекции. Најважно е добро да се грижите за стапалата и да бидете упорни.

Испуканите петици се проблем што може да се поврзе со фактот дека нашите стапала се претежно во чорапи и чевли во текот на зимата, така што кожата „не дише“ и станува сува, како и фактот дека повеќето од нас ја игнорираат потребата редовно да ги подмачкуваат стапалата со хидратантна крема и повремено да ги лекувате со бања. Ако го имате овој проблем, добро е да се обидете да го решите, бидејќи испуканата кожа на стапалата може да биде плодна почва за развој на габи и инфекции. Па, ајде да одиме по ред:

Ова е чест проблем

Сувите петици, кои исто така се нарекуваат ксероза, се многу чести, бидејќи петиците постојано се под притисок на чевли и одење, вели д-р Емили Спличал од Њујорк. Тој додава дека испуканите петици најчесто се појавуваат во текот на летото, бидејќи стапалата поминуваат повеќе време изложени и во сандали.

– Без соодветен пилинг и хидратација, процесот на создавање калуси или суви петици може да се забрза, особено ако носите високи потпетици – вели таа.

Изберете креми наменети за нега на стапалата

Дневната нега на стапалата со навлажнувачки крем за тело нема да стори доволно за да се реши проблемот на петиците. д-р Жаклин Сутера, од лабораторијата Вионик иновации, препорачува употреба на креми специјално дизајнирани само за поцврстата кожа на стапалата. Овие креми имаат нежни, но ефективни киселини кои помагаат малку да се разгради наталожувањето на сувата кожа, објаснува таа.

Побарајте специјални состојки

Ако се борите со испукани петици, ќе треба да нанесувате хидратантна крема на нозете секојдневно. Друга опција е мулти-проблем производ кој содржи уреа, млечна киселина или салицилна киселина. Д-р Спличал исто така им предлага на пациентите навлажнувачки крем за нега на стапалата во комбинација со нежни пилинзи, како што е кокосово масло, што ќе ѝ даде на кожата свилен сјај.

Јасмин – совршена состојка за зимска рутина за нега на кожата

Бидете внимателни со средства за лупење

Многу пилинзи за стапала содржат млечна и гликолна киселина за длабок пилинг на стапалата, што често помага да се „лупат“ стапалата од сува кожа, вели д-р Спличал. Тој вели дека не е полошо да пробате таков производ, но за прв пат тестирајте го прво на мала површина на кожата, пред да го користите на стапала.

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време