Вашите стапала ќе бидат меки како бебешка кожа: Домашниот пилинг од сода бикарбона вреди злато!

Едноставно и евтино

Секоја жена сака нејзините стапала да изгледаат негувано и привлечно

Кожата мора да биде хидрирана и мека, но најпрво треба да се ослободите од сите наслаги од мртви клетки на кожата. Навистина не е толку лесно да се одбегне проблемот со грубите пети, бидејќи кожата во тој дел е склона на задебелување.

Кога станува збор за нега на стапала, пилингот дефинитивно е незаменлив ритуал, но и содата бикарбона како магична состојка.

Ви откриваме како да направите пилинг за стапала со сода бикарбона за да имате мазна и нежна кожа.

Овој пилинг ќе можете да го примените на целите стапало, односно на сите делови каде што ќе забележите задебелување, а особено ефикасен е за тврди и суви пети. Особено непријатно е кога петите се испукани, што значи дека освен пилинг, треба да ја зголемите и хидратацијата на кожата на стапалата за да го решите овој непријатен проблем.

Па, еве како да направите свој пилинг за стапала.

Содата бикарбона е одличен избор за оваа намена. Содата има антисептички својства, а во овој случај се меша со вода и има функција да ја намали нејзината тврдост, и што е особено важно – благотворно дејствува на кожата.

Сè што ќе ви треба е 3 л вода и 5 супени лажици сода бикарбона. Загрејте ја водата за да биде врела и потоа сипете ја во леген и додајте сода. Промешајте малку, па потопете ги стапалата. Оставете ги да отстојат така 20 минути.

Потоа, следува пилингот. Земете камен за пети или турпија, која не е премногу груба, намокрете ја, потопете ја во сода бикарбона, па со неа третирајте ги проблематичните делови.

По третманот, нанесете хидратантен крем или вазелин на петите ако се многу испукани. Најдобро е да го правите ова навечер пред спиење. Слободно можете да го практикувате секојдневно во период од 7 дена, а потоа направете пауза една недела, по што ќе можете да ја применувате оваа нега на стапалата еднаш до два пати неделно.

Резултатите ќе ги забележите многу брзо.

Што е детоксикација на стапалата и дали може да ни користи?
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време