Стручен совет за брзо закрепнување од изгореници

Иако лежењето на сонце е популарен метод за добивање на исончана кожа, честопати луѓето кои се сончаат само кога влегуваат внатре откриваат дека предолго се задржале на сонцето.

Кога вашата кожа страда од црвенило, првут, оток или плускавци по изложување на сонце, вашето тело покажува знаци на изгореници. За подобро да го разбереме ова, да погледнеме како работи епидермисот на кожата.

Кога сончевата светлина ја погодува кожата со штетни УВ зраци, телото го зголемува производството на меланин за да ја заштити кожата. Меланинот е оној кој произведува боја на кожата и дава ефект на потемнување. Иако секој е роден со различни природни нивоа на меланин во својата кожа, телото нема да произведе повеќе меланин самостојно без одредено влијание врз кожата. Ова значи дека со цел телото да произведе повеќе меланин за да ја заштити вашата кожа, едно лице мора подолго да биде изложено на сонце. Како резултат, оние со посветол тен, а со тоа и помалку природен меланин, се изложени на побрзи изгореници.

Исклучително е важно да се заштити кожата од штетните ефекти на УВ зраците на сонцето, особено како што се приближува летото. Иако кремата за сончање секогаш се препорачува за секојдневна употреба, дури и ако не сте оделе на плажа и сончање, погледнете ги советите препорачани од експертите за отстранување на штетите од сонцето:

Веднаш излезете од сонцето

Кога вашата кожа се бори со изгореници, таа е многу подложна на оштетување. Затоа, првото нешто што можете да направите е да спречите кожата повторно да биде изложена на директна сончева светлина.

Изладете ја кожата

Изгорениците треба веднаш да се оладат за да се ублажат сите симптоми на воспаление, болка, чешање или печење. Сепак, не треба да ставате ладни облоги директно на оштетената кожа. Најдобро е да се завитка мраз во чиста крпа и да се чува ладната облога на изгорено место не повеќе од 15-20 минути.

Ако добиете изгореници од сончање на плажа или базен, капењето во чиста вода е исто така добар начин да се измие хлорот или солта, што дополнително може да ја иритира вашата кожа. Сепак, не треба да се туширате премногу долго или да користите сапун со премногу силни состојки за да не ја направите кожата посува и почувствителна.

Надоместете ја хидратацијата одвнатре

Вашата кожа треба да остане хидрирана за време на процесот на заздравување. Пиењето многу вода е секако важно, но постојат и други начини да се зголеми влагата на телото што е можно поскоро. Алое вера може да се користи и како локален третман кој помага во олеснување на горењето, како и помош во процесот на лекување. Покрај тоа, веднаш по туширањето, кога вашата кожа е сè уште влажна, нанесете брзо нежна крема која помага да се хидрира и да се намали сувоста или првутот. Конзумирање овошје и зеленчук како лубеница или краставица исто така може да ја надополни водата во организмот.

Носете широка облека

Не притискајте на оштетената кожа со тесна облека. Наместо тоа, најсоодветен избор за вас ќе биде широка облека направена од материјали за дишење, како што е еластичен памук.

Прочитајте и: Дали квалитетниот сон е брз пат до вита става?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време