Спиењето на сонце во никој случај не е добро за вашата кожа – еве зошто

Спиењето на сонце може да биде исклучително опасно за вашата кожа

Топлината на сонцето може лесно да ги заспие сите, особено на плажа кога сончевите зраци сјаат директно на вашата кожа. Сепак, ова може да има и свои негативни страни – исончана кожа, изгореници, главоболки, но и изгореници од сонце.

Заспивањето на сонце може да биде исклучително примамливо, но исто така носи големи и сериозни здравствени последици и опасности. Крем за сончање во никој случај не е гаранција дека нема да се изгорите на сонце, особено ако не сте нанеле одредено тело или сте го нанеле кремот во многу тенок слој. Покрај тоа, кремот треба да се нанесува на секои два часа, бидејќи се апсорбира во кожата, така што ова дефинитивно треба да биде една од одбранбените линии што ги користите, но не и единствената. И тешко е да се посвети подеднакво внимание на секој дел од телото, односно да се нанесе слој крем на сите области подеднакво.

Ако се најдете во ситуација кога сонцето ве заморува, не заборавајте да се преселите во сенка за да се заштитите. Спиењето на сонце во никој случај не е пожелно бидејќи ризикувате изгореници од сонце. Многумина не се свесни колку е жешко и измамени се сонцето и дека е лесно да се „изгори“. Решението е да ставате крем за сончање почесто на секои неколку часа, а доколку практикувате сончање, ставете часовник на вашиот мобилен телефон кој ќе ве потсетува кога треба да станете (на пример, на секои 20 минути).

Д-р Клаудија Пастидес, предупредува дека има и други ризици освен кожата. Можно е да се доведе телото до дехидрираност, особено во текот на летните месеци и останувањето на сонце при потење предизвикува дехидратација, а тоа доведува до замор, слабост, главоболки и вртоглавица. Бидете сигурни да пиете многу вода и да избегнувате да спиете на сонце. Вашето тело ќе биде благодарно.

Прочитајте и: Темни дамки под пазувите – како да се ослободите од нив?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време