Што треба (и не треба) да правите за да имате здрави и цврсти нокти

Сите ние сакаме убав и ефективен маникир, но за навистина да изгледа правилно, треба да се грижиме ноктите да бидат цврсти, квалитетни и пред сè – здрави. Дознајте што да правите и што да избегнувате подолу.

Размислете за биотин

Здравата, урамнотежена исхрана и хидратација се клучни за општата состојба на телото, вклучувајќи ги и ноктите. Меѓутоа, колку и да се грижиме за здрави навики, понекогаш се случува нашите нокти да бидат слаби и кршливи, а во тој случај би можеле да го земете предвид биотин, витамин Б, кој може да ви помогне да ги зајакнете. Разговарајте со вашиот лекар пред да го вклучите во вашата исхрана.

Слободно користете лак

Лак нема да им наштети на вашите нокти – напротив, може да ги заштити. Сепак, внимавајте да дозволите вашите нокти да „одмараат“ од оваа декорација од време на време и користете средства за отстранување без ацетон при вадење на лакот.

Негувајте ги кутикулите

Кутикулите треба да се отстранат, но внимавајте да не бидете премногу груби за да не направите повеќе штета отколку добро. Користете хранливо масло за кутикули, но исто така грижете се за хидратација на рацете и ноктите, така што секој детаљ е совршен.

Редовно обликувајте ги ноктите

Како што треба редовно да ја исечете косата за да ја направите поздрава и посилна, така и ноктите. Трендовите се на наша страна и се залагаат за кратки, природни нокти што ви овозможува целосно да ги скратите. Не заборавајте да ги истурпијате на крајот.

Темелно исчистете ги ноктите со четка

Колку и да се грижите за хигиената, несомнено, површината под ноктите е навистина тешко да се исчисти, што го олеснува добивањето инфекција или слични проблеми. Затоа, за да бидете сигурни дека сè е чисто и негувано, користете мала четка за нокти при миење на рацете.

ФОТО: Getty Images

Носете ракавици при миење садови

Топла вода и течност за миење садови имаат лош ефект врз ноктите – тие ослабуваат и се сушат. Покрај грижата за вашите нокти на соодветен начин, би било добро да користите заштитни ракавици при миење садови и генерално чистење на домот.

Не претерувајте со маникир

Маникирот е добар, но не дозволувајте да биде премногу вообичаен. Избегнувајте надградба или стругање на ноктите, како и изложување на УВ лампи. Покрај тоа, не заборавајте да користите СПФ крем за раце.

Сфатете ги сериозно инфекциите

Иако проблемите со ноктите се почести на нозете отколку на рацете, доколку забележите какви било промени, не ги игнорирајте. Има толку многу производи што можат да ви помогнат и да решат проблем што, меѓу другото, е од естетска природа.

Не гризете нокти и кутикули

Иако ова се зема здраво за готово, да повториме уште еднаш – гризењето нокти и кутикулите не само што не изгледа убаво и не е хигиенски, туку може сериозно да ги оштети ноктите.

Не користете премногу агресивни производи за нега на нокти

Веќе споменавме дека треба да користите отстранувач на лак за нокти без ацетон, но исто така е важно производите за нега да не бидат премногу силни и агресивни. Се разбира, природните препарати се секогаш најдобрата опција.

Прочитајте и: 10 трендови за шминка кои со задоволство ќе ги пробаме оваа есен

 

ФОТО: Unsplash

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време